Yozgat Belediye Başkanı Köse: Çapanoğlu Büyük Cami Projesinde sona yaklaşıldı

Yozgat Belediye Başkanı Köse: Çapanoğlu Büyük Cami Projesinde sona yaklaşıldı

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, şehrin dört bir tarafında çalışmaların yoğunlaştığını belirterek, Çapanoğlu Büyük Camii projesinde sona

A+A-

Belediye Başkanı Celal Köse, Çapanoğlu Büyük Cami Projesinin hizmete açılmasıyla bu bölgenin kentin yeni cazibe merkezi haline geleceğini vurguladı.

Yozgat Belediye Başkanı Köse, “Proje kapsamında 154 araçlık kapalı otopark, kültür merkezi, kent meydanı, aşevi, hocalar kahvesi, yeşil alanlar ve süs havuzları yapılacak. Vatandaşlarımız aileleri ve dışarıdan gelen misafirleri ile burada hoşça vakit geçirme fırsatına kavuşacak. Bunun yanı sıra bazı projelerimizde ise çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Yeni hal binamız pasaj şeklinde yapmayalım da bir mimarı dokusu, tarihi dokuya uygun ve Büyük Cami’ye yakışır bir şekilde daha önceki projede aslına uygun bir vaziyete getirerek anıtlar yüksek kuruluna onaylatmış olduğumuz projenin ihalesi yapıldı. Kimseyi mağdur etmeden şehrimize ve toplumumuza katkı sağlayacak herkesin faydalanabileceği eserleri ilimize kazandırmanın çabasındayız.”dedi.

Eski Hal Binası İş Merkezi projeleri tamamlandığında Yozgat’ın ticari ve ekonomik gelişmesine de büyük katkının olacağını söyleyen Başkan Köse, “Bunun yanı sıra Menekşe evlerinin bulunduğu bölgeye yapılacak olan Millet Bahçesi çalışmalarımız devam ediyor. Yine 4 adet yapım aşamasında konağımızın iki tanesi tamamlandı. Yollarımız alternatif yollar caddeler açtık. Çok amaçlı olarak kullanılabilecek bir ‘kültür evi’ olarak düşündüğümüz konaklarda, mahalle sakinlerimiz, düğünü, nişanını yapabilecek, mevlidini okutabilecek. Daha farklı sosyal ve kültürel etkinliklerde bulunabilecek. Yozgat’ımızı daha yaşanılır, insanların mutlu, huzurlu bir yaşantı sürdüğü şehir yapmanın gayreti içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

TEMEL OLMADAN BİNA OLMAZ

Yozgat tarihinin en büyük alt yapı projesi için imzaların atıldığını vurgulayan Başkan Köse, temel olmadan bina yapılamayacağını ifade etti.

Başkan Köse, “Alt yapı olmadan da üst yapı olmaz dedik. Seçim beyannamemizde olmamasına rağmen aklımızın devamlı bir köşesinde yer alıyordu. Sonuç itibarı ile Yozgat Belediyemizin 200 küsur kilometre şehir içme suyu var. 70 -80 kilometreye yakın da kanalizasyon alt yapısı var. Ama geldiğimiz nokta itibarı ile hem alt yapıda hem de kanalizasyonda büyük sorunlar olduğu ortada. Hamdolsun değerli büyüklerimiz Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Adalet Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, milletvekillerimiz ile hep birlikte gayret ettik ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan 16 milyon Euro 5 yıl ödemesiz ve 20 yıl vadeli bir şekilde kaynağımızı sağladık. Bunu çözmek hem zorunluluk hem de sorumluluktu. Çünkü şehir içme suyumuzda yüzde 67 kayıp kaçak var. Yozgat belediyemiz her ay 7 Milyon Lira zarar ediyor. Biz bu yatırımla bu zararın da önüne geçmeyi hedefliyoruz. Bu memleketin parası. Biz göreve geldiğimizde kamunun, tüyü bitmemiş yetimin parası bizim paramızdan daha azizdir. Dolayısıyla bazı projeleri erteledik ki, alt yapı sorunu ortadan kaldıralım. Ardından da biz üst yapı ile yolumuzda devam edelim dedik. Yozgat Belediyemizin aynı zamanda bu 200 kilometrelik alt yapının 3’te biri asbestli borulardan oluşuyor. Asbestli borular artık kansorejen madde ürettiği kanıtlanmış durumda. Asbestli borular kullanılması yasak olan borular. Biz dedik ki hem ekonomimiz can bulsun hem de kendi sağlımızı da geçtik evlatlarımızın, torunlarımızın da sağlığı önem taşıyor. Biz sağlıklı borulardan sağlıklı su içirelim ve bu vebalden de kurtulalım istedik. Geleceğimiz için geleceğimizin teminatı için bu projeye baş koyduk. Şartlar ne olursa olsun. Belki alt yapıya yapılan yatırım göze gözükmez ama yüz yıllar boyunca dua alacak olan bir proje olacak. Her şey Yozgat’ımız için” diye sözlerini tamamladı.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.