Yozgat Belediye Başkanı Köse açıkladı! 55 milyonluk dev yatırım atağı

Yozgat Belediye Başkanı Köse açıkladı! 55 milyonluk dev yatırım atağı

Yozgat Belediyesi, 55 milyon TL'lik Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımı için çalışmalarını hızlandırdı.8 megavat gücünde bir güneş enerji santrali kurmayı planlayan Belediye, 1.3 milyon TL'lik enerji tasarrufu sağlamayı hedefliyor.

A+A-

Yozgat Belediyesi, 55 milyon TL'lik Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımı için çalışmalarını hızlandırdı.8 megavat gücünde bir güneş enerji santrali kurmayı planlayan Belediye, 1.3 milyon TL'lik enerji tasarrufu sağlamayı hedefliyor.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Güneş Enerjisi Santralleri (GES) belediyeyi büyük bir mali yükten kurtaracağını belirterek, enerji tasarrufuna büyük katkı sağlayacağını söyledi.

GES YATIRIMI
Yozgat Belediyesi doğal kaynakları enerjiye dönüştürmek amacıyla hazırladığı Güneş Enerjisi Santralleri Projesi (GES) devreye girmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, şehrin içme suyunu karşılarken yüksek elektrik faturaları ödemek durumunda kaldıklarını söyledi.
Elektrik giderlerinin belediye bütçesini zorladığına vurgu ya pan Başkan Köse, GES sistemiyle yılda 8 MegaWatt elektrik üretimi sağlayacaklarını kaydetti. Musabeyli Boğazı’nda yaklaşık 106 bin metrekare alanda Güneş Enerji Sistemi’nin planlandığını aktaran Başkan Köse, projeyi biran önce hayata geçirmek için gerekli çalışmalara başladıklarını ifade etti.

ELEKTRİK MASRAFLI

Başkan Köse, “ Şehrin su ihtiyacını karşılarken, içme suyu hatlarında kullanılan elektrikli pompalar nedeniyle aylık ortalama 1,3 milyon liralık üzerinde elektrik faturası ödemek zorunda kalıyoruz. Yozgat Belediyesi olarak, bu giderini kuraca ğımız güneş enerji sisteminden karşılaya cağız” dedi.
Projenin hayata geçirilmesi ile aylık bir milyon 200 bin ile bir milyon 500 lira arasında elektrik satacaklarını vurguladı. Başkan Köse yatırım tutarının 80 mil yon lira civarında olduğuna değinerek, 5 yıl ödemesiz, 15 yıl vadeli kredi sağlanacağını belirtti. Başkan Köse, “Bu santraller üretime geçtikten sonra elektrik tüketimimizi üreterek karşılayacağız. Aynı zamanda gelir de elde etmiş olacağız” dedi.
Yozgat fırsat sunuyor
Tüm dünyanın artık yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini ve bu kaynaklardan ilkinin de güneş enerjisi olduğunun altını çizen Başkan Köse, Güneş enerjisinden elektrik elde etme ve yenilenebilir bir enerji kaynağı oluşturma noktasında Yozgat’a fırsatlar sunduğunu vurguladı.

Başkan Köse, “Şehrimizde günlük ortalama güneşlenme süresi 6 saat 48 dakikayı buluyor. Yılın ortalama bulutluluk miktarı 4.3/10 olup, 115.6 gün açık geçer. Ortalama bulutlu gün sayısı 186.1 gündür. 63.7 gün ise kapalı geçer. Yılın ortalama güneşlenme şiddeti 339.30 cal/cm² dir. Yıllık ortalama olarak 979 mm buharlaşma olmaktadır. Hem güneşli gün sayısı ve hem de güneşlenme süresi göz önünde bulundurulduğunda, Yozgat’ta güneş enerjisi yatırımlarının sahip olduğu önem çok daha iyi anlaşılacaktır” diye konuştu.

DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR

Belediye Başkanı Köse, “Yozgat’ta hazırladığımız projelere desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Anayasa Komisyonu Başkanı ve Milletvekilimiz Bekir Bozdağ, AK Parti Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve Milletvekilimiz Yusuf Başer’e de teşekkürlerimizi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Yozgat Hakimiyet