Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse Sürmeli Festivali’ne neden sanatçı getirmediklerini açıkladı

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse Sürmeli Festivali’ne neden sanatçı getirmediklerini açıkladı

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Sürmeli Festivali kapsamında düzenlenecek yağlı güreş müsabakaları için Yozgat halkını Cumhuriyet Alanı'nda gerçekleşecek etkinliğe davet ederek neden sanatçı getirmediklerini açıkladı.

A+A-

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Sürmeli Festivali kapsamında düzenlenecek yağlı güreş müsabakaları için Yozgat halkını Cumhuriyet Alanı'nda gerçekleşecek etkinliğe davet etti. Başkan Köse, 23 Eylül Cumartesi günü saat 11'de yapılacak etkinliğin Yozgat'ın güreş geleneğini tanıtmak ve markalaştırmak amacı taşıdığını vurguladı.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, 23 Eylül Cumartesi günü saat 11'de Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşecek olan Sürmeli Festivali yağlı güreş müsabakalarına tüm Yozgat halkını davet ediyor. Köse, bu etkinliği Kırkpınar'dan sonra Yozgat'ın güreşte de markalaşacağı bir fırsat olarak görüyor.

Başkan Köse, "Ata sporumuz güreş, ve Yozgat olarak güreşçilerimizle gurur duyuyoruz. Özellikle Rıza Kayaalp gibi başarılı sporcularımızın uluslararası alandaki başarıları, Yozgat'ı güreşte bir merkez haline getiriyor. Bu yüzden güreşe olan ilgiyi artırmak ve bu geleneği sürdürmek amacıyla Sürmeli Festivali kapsamında bu organizasyonu düzenledik" dedi.

Etkinliğin detaylarına değinen Köse, güreş etkinliğinin saat 11'de Yimpaş AVM önünde başlayacağını ve saat 11.30'da Cumhuriyet Meydanı'na geçileceğini açıkladı. Ardından Kur'an tilaveti ve mevlid-i şerif okunacak, konuşmaların ardından kura çekimi yapılacak ve müsabakalar başlayacaktır. Planlarının saat 18 gibi etkinliği sonlandırmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Köse, Yozgat'ın güreş geleneğini daha fazla tanıtmak ve güreşçilerini öne çıkarmak için bu organizasyonun önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Son olarak, Sürmeli Festivali'nin geçmiş yıllarda sanatçıların katıldığı bir etkinlik olduğunu ancak bu yıl ekonomik kriz ve deprem felaketi nedeniyle sanatçı getirmekten kaçındıklarını belirtti.

Başkan Köse, “Maalesef şimdi Sürmeli Festivali 8’inci ayda işte iki gün, üç gün boyunca akşamları sanatçıların da olduğu bir programdı. Yalnız son zamanda hem ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz o bir taraftan, büyük bir felaket yaşadı ülkemiz, deprem felaketi yaşadık. İşin doğrusu bizim sanatçı getirmek içimizden geçmedi. Bunu bütün kalbimizde yani bunu tabii sosyal getirisi de olur. Bize karşı olumsuz söylemler de olabilir. Biz bunları göğüsleyeceğiz. Ama içimizden geleni yapalım. Biz ata sporumuz olan güreşle başlayalım istedik. Festival kapsamında cumartesi günü güreşte başlayacağız. Ardından üniversitemizin açılmasıyla hem Yöresel ürünlerimizi meydanımızda pazarlayacağız. Hem de orada üniversite açılmasıyla birlikte öğrencilerimizin de katılımıyla büyük bir kitap fuarı düzenleyeceğiz. Onun da hazırlığını şimdiden yapıyoruz. Onu da duyurmuş olalım’’ diye sözlerini tamamladı.

Yeniufuk

İlgili Haberler