Yozgat Alperen Ocakları'nın bu haftaki konuğu Böyükata oldu

Yozgat Alperen Ocakları'nın bu haftaki konuğu Böyükata oldu

Alperen Ocakları Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı Yozgat Şubesi’nin haftalık seminer toplantılarının bu haftaki konuğu Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata oldu.

A+A-

Alperen Ocakları Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı Yozgat Şubesi’nin haftalık seminer toplantılarının bu haftaki konuğu Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata oldu.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Bilgiyle Donanmak ve Yol Açmak” başlıklı konuşmasında öğrencileri düşündüren ve tartışmaya katan bir yaklaşımla, çok farklı konuları bir bütünlük içerisinde ve kolay anlaşılır bir yolla aktarmaya çalıştı.

Üniversite öğrencilerinden oluşan 30 civarında gencin ilgiyle izlediği seminerde, bilgilendirici bir söyleşi atmosferi oluştu.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata “Türkiye stratejik konumda olan bir ülkedir. Niçin?” sorusunu ortaya atarak başlattığı tartışmayla, öğrencileri bu cümlenin altını gerçekçi biçimde doldurmaya yönlendirdi.

“Zahmetten kaçmak iyi bir şey midir? Doğru seçimler yapmanın yolu nedir?” gibi sorularla gençleri düşünmeye zorlayan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, günümüz toplumunda neredeyse temel ihtiyaçlarında önüne geçen enerji ihtiyacı konusundan bahsederek, yenilenebilir enerji, temiz enerji ve nükleer enerji gibi alanlarda yapılan çalışmalara değindi ve uzun vadeli düşünmenin ne denli önemli olduğunu örnekler vererek ortaya koydu.

Toplantıda, bilgi, bilim, bilimsel bilgi, araştırma, girişimcilik, bilim okuryazarlığı, buluş, icat, keşif, dönüşüm, değişim, gelişim, mizaç, karakter, kişilik, eğitimde STEM, yerli ve milli üretim, “duvarsız okul” gibi kelime ve kavramlar etrafında ufuk açıcı değerlendirmelerde bulunuldu.

İnsanlık tarihinde de günümüzde de nitelikli bilgiyle donanımlı olanların yol açıcı işler ortaya koyduğunu öncü bilim insanlarından örnekler vererek açıklayan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Sizler becerikli gençlersiniz. Sizler becerikli gençlersiniz. Sizler becerikli gençlersiniz. Bu cümleyi bilerek üç kez tekrar ediyorum. Ancak bu becerilerin de geliştirilmesi gerekir. Kendinizi tanımayı geciktirmeyin. Öğrenmeyi öğrenin. Derslerde anlatılanlarla yetinmeyin. Bunun için de proje tabanlı çalışmalara yönelin. TÜBİTAK programlarında yer alın. Proje yarışmalarına katılın. Ödül alıp almamak önemli değil. Asıl olan o süreçlerin içerisinde yer almaktır.” dedi.

Geleceğe dair planları olanların, hayallerine yönelik akılcı ve gerçekçi hedefler belirleyenlerin çoğunlukla arzuladıkları noktalara ulaşabildiklerini ve kendilerini daha iyi hissedip, hayata daha iyimser bakabildiklerini ifade eden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Yarın sabah ne yapacağınıza, önümüzdeki hafta yapacaklarınıza, geleceğe yönelik yapmak istediklerinize dair küçük notlarınız olsun. Bir kenara yazın ve gün sonunda o işeri yaptığınızda kendinizi iyi hissettiğinizi göreceksiniz.” diye konuştu.

Alperen Ocakları Yozgat İl Başkanı Mustafa Çıtak ve İl Teşkilat Başkanı Mücahit Kaplan davetlerini kırmayarak öğrencilerle buluşan ve seminer vesilesiyle faydalı bilgiler paylaşan Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya, teşekkür etti. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.