Yozgat afetlere karşı hazırlık yapıyor! İl genelinde yüzde 51’e ulaştı

Yozgat afetlere karşı hazırlık yapıyor! İl genelinde yüzde 51’e ulaştı

Yozgat İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Halil İbrahim İbiş, "Afet Eğitim Yılı" kapsamında Yozgat’ta 178 bin kişiye afet farkındalık eğitimi verildiğini söyledi.

A+A-

Yozgat İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Halil İbrahim İbiş, "Afet Eğitim Yılı" kapsamında Yozgat’ta 178 bin kişiye afet farkındalık eğitimi verildiğini söyledi.

AFAD Yozgat İl Müdürü Halil İbrahim İbiş, toplumda afet farkındalığının geliştirilmesi, afet riskinin azaltılması ve önlem alma konusunda davranış değişikliği oluşturulması amacıyla 2021 yılı Türkiye Afet Eğitim Yılı ilan edildiğini hatırlattı.

İl Müdürü İbiş, İçişleri Bakanlığı tarafından Yozgat’a yüzde 80 eğitim hedefi konduğunu belirterek, il genelinde yüzde 51’e ulaştıklarını kaydetti.

11102021-6164536633408-default.png

Eğitim faaliyetlerinin hızla devam ettiğinin altını çizen İl Müdürü İbiş, 239 AFAD eğitmeni ile 178 bin kişiye eğitim gerçekleştirildiğini belirtti.

Afet eğitimlerinin, risk azaltma çalışmalarının ve zarar azaltma gayretlerinin stratejik bir bileşeni olarak değerlendirildiğine vurgu yapan İl Müdürü İbiş, toplumda risk azaltma ve önlem alma konusunda davranış değişikliği oluşturmayı amaçlandığına değindi.

İl Müdürü İbiş, eğitimlerde, deprem, sel, heyelan, fırtına, hortum, çığ gibi doğal afetler ile yangınlar gibi acil durumların öncesinde alınması gereken tedbirlerin afetin boyutunu önlemesi açısından öneminin anlatıldığını söyledi.

Her bireyin afet konusunda yeterli bilgilere sahip olması gerektiğini belirten İl Müdürü İbiş, "Doğa olayları can kayıplarının, yaralanmaların ve ekonomik kayıpların çok yüksek olması nedeniyle doğal afet olarak tanımlanmıştır. Doğal afetleri görmezden gelerek yaşamaya devam edersek, evlerimizi depreme karşı dayanıklı inşa etmezsek zarar görme riskimiz artacağından dolayı bu tehlike bir afete dönüşebilir. Yaşadığımız coğrafyada afetlere karşı, bilgi edinmeli, yapacaklarımızı planlamalı ve afetlerin olumsuz etkilerine karşı hazırlanmalıyız. Dünyanın hiçbir ülkesinde afetlerden hemen sonra, sağlık, itfaiye, arama kurtarma ekipleri gibi birimlerin tüm bireylere anında ulaşması mümkün değildir. Yaygın olarak bilindiği gibi, afetlerin ilk dakikalarında da herkes kendi başınadır. Bizi sadece kendi hazırlığımız ve bilgimiz koruyacaktır. Bu nedenle afet sonrası "altın saatler" olarak adlandırılan ilk 72 saat için her bireyin hazır olması şarttır. İlk 72 saate hazırlık; afet yaşandıktan sonraki ilk 3 gün içerisinde yaşanabilecekler için hazırlık yapılması demektir. Aileler evlerinde bir deprem çantası hazırlamalıdır. Eşyalar duvara sabitlenmeli. Öğrenilen bilgiler aile fertleriyle paylaşılmalıdır. Her birey yaşadığı bölgedeki risk durumunu öğrenmelidir" dedi.

Yozgat Hakimiyet