Yozgat 1. Yağlı Pehlivan Güreşleri'nden zaferle ayrılan isim Yusuf Can Zeybek oldu

Yozgat 1. Yağlı Pehlivan Güreşleri'nden zaferle ayrılan isim Yusuf Can Zeybek oldu

Yozgat Belediyesi, 22. Uluslararası Sürmeli Festivali'nin çerçevesinde düzenlenen Yozgat 1. Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde heyecan doruktaydı.

A+A-

Yozgat Belediyesi, 22. Uluslararası Sürmeli Festivali'nin çerçevesinde düzenlenen Yozgat 1. Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde heyecan doruktaydı. Bu büyük etkinlikte, başpehlivanlık unvanını elde etmek için mücadele eden güreşçiler arasından zaferle ayrılan isim Yusuf Can Zeybek oldu.

Yozgat'ın Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen bu önemli etkinlik, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde de tanınmış pehlivanların katılımıyla büyük bir coşku içinde geçti. Vatandaşlar, güreşlere yoğun bir ilgi gösterdi ve güreşçilerin mücadelesini heyecanla izledi.

1-251.jpg

Final karşılaşmasında Yıldıray Pala'yı mağlup eden ve 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı olan Yusuf Can Zeybek, bu etkinlikte de başpehlivanlık unvanını kazandı. Zeybek, Yozgatlıların gururu oldu.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat'ın yiğitlerin ve kahramanların şehri olduğunu vurgulayarak, "Cumhuriyet Meydanı'nda 1. Yağlı Güreşleri'ni düzenledik. Vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun" dedi.

2-492.jpg

Başpehlivan Yusuf Can Zeybek, Yozgat'ta güzel bir atmosferde güreştiklerini belirterek, "İlk defa düzenlendiği için buraya gelirken böyle güzel bir atmosferi düşünmüyordum. Sayın Belediye Başkanımıza ve Yozgat halkına ata sporumuza verdiği desteklerden ve bu güzel organizasyondan dolayı çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

3-273.jpg

Başpehlivanlık güreşlerinde Yıldıray Pala ikinci sırayı alırken, Menderes Saltık ve Mustafa Batu üçüncülüğü paylaştılar. Bu büyük etkinlik, Yozgat'ın geleneksel spor kültürünü canlı tutma ve güreşin önemini vurgulama açısından büyük bir adım olarak kabul edildi.

YUSUF CAN ZEYBEK KİMDİR?

 

Antalyalı güreşçi Yusuf Can Zeybek, 1994 yılında doğmuştur. Genç yaşta güreşe başlayan Zeybek, uluslararası arenada önemli başarılar elde etmiştir. 2013 yılında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Uluslararası Azerbaycan Bakü Gençler Serbest Güreş Turnuvası'nda Türk Milli Takımı adına mücadele etmiş ve 96 kiloda şampiyonluk elde etmiştir.

Yusuf Can Zeybek ayrıca Bulgaristan'ın Varna kentinde düzenlenen güreş turnuvasında da birinci olarak başarısını sürdürmüştür. 2021 yılında ise başpehlivanlık unvanına yükselmiştir. Aynı yıl içinde Kurtdereli Yağlı Güreşler ve Elmalı Yağlı Güreşler gibi geleneksel Türk güreşlerinde de ikincilik elde ederek önemli bir çıkış yapmıştır.

Başpehlivanlık kariyerine 2021 yılında başlamış olan Yusuf Can Zeybek, bu yıl içinde toplam 18 güreşte mücadele etmiş ve 2 ikincilik elde etmiştir. En dikkat çekici başarısı ise 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan unvanını kazanması olmuştur. Bu önemli başarılarla Türk güreş dünyasında adını duyuran Yusuf Can Zeybek, güreş kariyerine başarılarla dolu bir şekilde devam etmektedir.

 

İlgili Haberler