Yeşilay Yozgat Şubesi muhtarları bilgilendirdi

Yeşilay Yozgat Şubesi muhtarları bilgilendirdi

Yeşilay Yozgat Şubesi bu haftaki bilgilendirme toplantısını mahalle muhtarları ile yaptı. Yeşilay Yozgat Şubesi Başkanı Alp Sinan Ertürk “Bağımlılıklarla ilgili muhtarlardaki bilincin artırılması, çözüm sunabilme kapasitesini de artıracaktır” dedi.

A+A-

Yeşilay Yozgat Şubesi bu haftaki bilgilendirme toplantısını mahalle muhtarları ile yaptı. Yeşilay Yozgat Şubesi Başkanı Alp Sinan Ertürk “Bağımlılıklarla ilgili muhtarlardaki bilincin artırılması, çözüm sunabilme kapasitesini de artıracaktır” dedi.

Sigara, alkollü içki ve diğer uyuşturucu gibi alışkanlıklar ile mücadele eden ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkın ve bilhassa gençlerin korunması için yaptığı çalışmalarla kamuya hizmet veren bu sebeple de “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer alan Yeşilay Yozgat’ta da etkinliklerine aralıksız devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Yozgat Valisi Ziya Polat ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı’yı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgilendiren Yeşilay Yozgat Şube Başkanı Alp Sinan Ertürk ve Yeşilay yönetim kurulu üyeleri bu hafta da muhtarla ile bir araya gelerek Yeşilay Elçileri Projesi ve Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) Yetişkin Eğitimi Projesi hakkında bilgilendirmede bulundu.

MUHTARLAR İLE FİKİR ALIŞVERİŞİ

Yozgat Şube Başkanı Alp Sinan Ertürk, gençlerimizi ve çocuklarımızın bağımlılığa karşı korumak için Yeşilay olarak mücadele ettiklerini, bu süreçte toplumun herkesimin desteğinin de oldukça önemli olduğunu söyledi. Ertürk “Geçtiğimiz hafta Yozgat Valisi Ziya Polat ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı’yı makamında ziyaret ederek hem çalışmalarımız hakkında bilgiler verdik hem de ileriye dönük, işbirliği içerisinde yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişi yaptık. Yine bu kapsamda bu hafta ise muhtarlarımız ile bir araya gelerek bilgilendirmede bulunduk.” dedi

MÜCADELE DE MUHTARLARIMIZ ÖNEMLİ

Muhtarların önemine dikkat çeken Ertürk “Şüphesiz bağımlığa karşı verilecek mücadele de muhtarlarımızın önemi büyük. İnsanlar mahallelerdeki her türlü olumsuzluklarda ilk olarak muhtarlara başvuruyor. O anlamda bağımlılıklarla ilgili muhtarlardaki bilincin artırılması, çözüm sunabilme kapasitesini de artıracaktır. Bir bağımlı kapısını çaldığında muhtar o bağımlıya nasıl yaklaşmalı? Bağımlıyla ve ailesiyle nasıl iletişim kurmalı? Bu kişileri nereye yönlendirmeli? Bir uyuşturucu satıcısı gördüğünde ne yapmalı, nereyi aramalı? Bu temel konularda bilgi eksikliklerini gidermeyi ve muhtarlarımızı güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Önümüzdeki günlerde Yeşilay Danışmanlık Merkezimizde hayata geçecek ve bu süreçte önemli bir görev üstlenecek. Bilgilendirme toplantımıza katılan tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyorum " dedi.

YEŞİLAY ELÇİLERİ  PROJESİ

Mahalle muhtarlarına Yeşilay Elçileri Projesi ve Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Yetişkin Eğitimi Projesi hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplumumuzda kadim bir gelenek olan ahilikten gelen esnaflarımızın, bağımlılıkla mücadeleye katkılarını sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak üzere hayata geçen Yeşilay Elçileri projesinin amacı, esnaflarımızın uyuşturucu ve alkol bağımlılığı hakkında bilgi düzeylerini artırmayı ve onlar vasıtasıyla yerel alanda toplumsal farkındalığı oluşturmayı ve tehlike arz eden durumlara karşı önlem almayı amaçlıyor.

TBM YETİŞKİN EĞİTİMİ PROJESİ

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) Yetişkin Eğitimi Projesi ise Yeşilay tarafından geliştirilen teknoloji, tütün, alkol ve madde bağımlılıkları ile sağlıklı yaşam modüllerinden oluşan başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun tamamını bu konularda bilgilendirmeyi ve farkındalıklarını arttırmayı amaçlayan bir birincil önleme programı. Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere geliştirilen kamu, STK, özel sektör işbirlikleri ile Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) her yıl yaklaşık 10 milyon öğrenciye 3 milyon da yetişkine ulaşmaktadır.