Yerköy'de ailelere mahremiyet eğitimi

Yerköy'de ailelere mahremiyet eğitimi

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından ailelere mahremiyet bilinci kazandırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla Yerköy Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine yönelik “mahremiyet eğitimi” verildi.

A+A-

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elemanları Sosyolog Merve Er ile Psikolojik Danışman Kübra Şenöz tarafından, ailelere mahremiyet bilinci kazandırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla Yerköy Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine yönelik “mahremiyet eğitimi” verildi.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, çocukların fiziksel, sosyal, bilişsel ve ahlaki gelişimini desteklemek için başlattığı Mahremiyet Eğitimlerine Yerköy ilçesinde devam etti.

seminer-5.jpg

Yerköy Kaymakamlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitimde Sosyolog Merve Er ile Psikolojik Danışman Kübra Şenöz, mahremiyet konusunun önemine değindi. Programda mahremiyetin ne olduğu, çocukların gelişim dönemine göre mahremiyet eğitimi nasıl verilir, dijital mahremiyet nedir konuları hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Sosyolog Merve Er, çocuğa yönelik ihmal ve istismarı önlemenin temel unsurlarının ailede kazandırılacağını belirtti.

Er, “Daha bebek” veya daha o çocuk düşüncesine mahremiyet eğitiminde yer olmadığına dikkat çekerek; annenin alt değiştirirken kimsenin olmadığı yerde bebeğin altını değiştirmesi, aile ve çevrenin çocuğu, bebeği severken öperken mahrem yerlerini öpmeden, dokunmadan sevmesi, bebeklikte banyo yaptırırken bir kişinin yıkaması, çocuğu öpmek ve öpülmek de çocuğun istek ve izniyle olmalı, çocuğa “hadi amcanı, teyzeni öp” veya “hadi izin ver de öpsünler seni” gibi baskı yapılmamalı diye ailelere mahremiyet hakkında farkındalık oluşturdu.

seminer-3.jpg

Psikolojik Danışman Kübra Şenöz’de ‘çocuklar büyüdükçe mahremiyet konusundaki hassasiyetlerinin de değişmeye başladığını ifade etti.

Şenöz, “Bu dönemde çocuklar özel mekân talep eder. İlkokul dönemi sonlarına doğru bedensel değişiklikleri de göz önüne alarak farklı cinsiyetten kardeşlerin odaları ayrılmadır. Özellikle ensest ve pedofili vakalarının bu kadar arttığı günümüzde «onlar kardeş bir şey olmaz» şeklinde asla düşünülmemelidir. Çocuklara oyun sırasında kişisel bilgilerini paylaşmaması konusunda uyarılarda bulunulmalı ve sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmelidirler.”diye konuştu. 

Yeniufuk