Engin Dinç

Engin Dinç

Yeni Tip Saadet Zinciri: BBH88

A+A-

Gençlerin kolay yoldan para kazanma hırsı dolandırıcıların ağzını sulandırıyor. Yeni yollardan bir tanesi de mobil uygulama ve web sitesi üzerinden kullanılan ve görevler vererek hesaba para aktaran sistemler…

1656660604160.jpg

Sistemin ana kurgusu ise şöyle; sisteme referans ile üye olunabiliyor. Sistem ilk 3 gün ücretsiz olarak 5 görev veriyor. Görev ise, Youtube, Facebook veya Tiktok videosunu beğenmek, kanala abone olmak, bunları yaptığına ilişkin ekran görüntüsü çekip sitedeki ilgili alana ekran görüntüsünü yüklemek. Her görev için 5 TL ödeme yapılıyor. 3 günlük deneme süresinden sonra ise kullanıcının VIP seviyelerinden bir tanesine geçmesi isteniyor. Bu VIP seviyelerine geçmek için de sisteme para ödemesi yapılması gerekiyor. 300 TL ödeme yapan bir kişi VIP 1 seviyesine yükseliyor ve bu kişiye günlük 3 görev veriyor. Tüm görevi yapan bir kişi mantıken ayda 450 TL kazanmış olması gerekiyor. Hesabındaki para 100 TL’ye ulaştığında para çekimi yapabiliyor ama bu da sınırlı. Parayı IBAN numarasına almak veya USDT formatında kripto para olarak çekmek mümkün. Sistem ayrıca para transferi yaparken %10 komisyon da kesiyor. Para gerçekten hesaba gönderiliyor bu da kullanıcılarda güven kazanılmasını sağlıyor. İlginç olan ise para yatırırken de para çekerken de IBAN numaralarının ve isimlerin sürekli değişmesidir. Bu da sistemin kurgularından bir tanesi. Para yatırıp VIP yükseltmek isteyen aslında sistemde olan ve o gün para çekmek isteyen bir kullanıcının IBAN’ına doğrudan parayı gönderiyor. Bu sayede iki kişi arasında bireysel para transferi yapılmış oluyor. Sistem bir günde kapatılsa herkes hakkını aramak için kime para gönderdiyse onu dava edecek, oysa o kişi da mağdurlardan bir tanesi… Bu işlemin kötü taraflarından bir tanesi de para aldığınız ve gönderdiğiniz kişinin kim olduğunun bilinmemesi, kullanıcı bir terör örgütü mensubuna para transferi yapmış da olabilir.

 

1656660604168-001.jpg

 

Sistem kullanıcının, tekrar tekrar VIP yükseltmesini istiyor. Eğer VIP yükseltmez ve başka insanları da davet edip VIP seviyesine geçmesini sağlamazsa “Kredi Merkezi” olarak adlandırılan alandaki notu düşürülüyor. Böylece kişi para çekemiyor, görev yapamıyor ve hesabı da bir süre sonra kapanıyor. Sistem para çekememesinin nedeni olarak aktif olmamayı, başkalarını sisteme dâhil edip VIP seviyesine yükselmemelerini bahane gösteriyor.

1656660604174-001.jpg

 

Bu saadet zincirleri, uluslararası çapta tanınmış reklam ajanslarının isimlerini kullanıp, o ajansın bir parçası olduğunu ifade ediyorlar. Kullanıcıların güvenini kazanmak için WhatsApp haberleşme grupları da oluşturulmuş, bu gruplar içinde yüzlerce insan sisteme daha fazla kişiyi dâhil etmek için harıl harıl çalışırken yöneticilerin WhatsApp profillerine bakıldığında gerçek bir kişiyi yansıtmıyor. Dijital numara üzerinden açılmış WhatsApp hesapları olması dahi muhtemeldir. Yabancı isimleri olduğu iddia edilen işe alım yöneticileri kopyala yapıştır bir dille yazılmış, çeviri uygulamaları ile çevrilmiş ve Türkçe ile yazışma yapıyor. Büyük ihtimalle bu da yazılımın bir parçası, entegre edilmiş translate üzerinden yazışma yapılıyor.

1656660604181.jpg

Kendilerini şirket olarak ifade eder bu saadet zincirlerine ilişkin hiçbir bilgi bulunmuyor, şirketi tanıtan ve doğrulayan hiçbir bilgi yok. İletişim için elde sadece bir WhatsApp grubu ve birkaç yabancı telefon numarası var. Bir günde sistemin kapatılıp ortadan kaybolmaları mümkün. Dava etmek istediğinizde de elinizde para gönderdiğiniz IBAN numarasından başka kimse yok ki o kimse de başka bir mağdurun IBAN bilgisi…

1656660604186.jpg

BBH88 ismindeki bu yapılanma uluslararası çapta reklam hizmeti veren Bartle Bogle Hegarty şirketine bağlı olduklarını sözlü olarak beyan ediyorlar. Hatta oluşturdukları WhatsApp grubunun logosuna da Bartle Bogle Hegarty şirketinin logosu koyulmuş, bu o şirketin ismini kullandığı anlamına da gelebilir. Durumu elektronik posta yoluyla Bartle Bogle Hegarty şirketine de ilettim fakat henüz bir dönüş sağlanmadı.

1656660604193.jpg

 

BBH88 gibi buna benzer birçok sistem var. Mağdur olanlar şikâyetçi olsalar da dediğim gibi ellerinde para transferi yaptıkları IBAN bilgisi dışında hiçbir şey yok. Mağdur olmamak için hayal satan bu saadet zincirlerine dâhil olmaktan geri durmak lazım.

1656660604200.jpg1656660604208.jpg

1656660604218.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar