Yeni atanan Bakan Yardımcısı Ertuğrul Sosyal 15 Temmuz gecesi evinde dehşeti yaşamıştı

Yeni atanan Bakan Yardımcısı Ertuğrul Sosyal 15 Temmuz gecesi evinde dehşeti yaşamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı atanan Ertuğrul Soysal’ın 15 Temmuz gecesi FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Ankara'da Jandarma Genel Komutanlığı'nın yanındaki evinde dehşeti yaşamıştı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı atanan Ertuğrul Soysal’ın 15 Temmuz gecesi FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Ankara'da Jandarma Genel Komutanlığı'nın yanındaki evinde dehşeti yaşamıştı.

Eşi yaralanan, evi kurşunlanan Soysal, eşini saatler sonra hastaneye götürebilen Sosyal, o gün yaşadıklarını böyle anlatmıştı.

2-043.jpg

Yozgat Çamlık Gazetesi’ne o dönem konuşan yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sosyal, “Gözlerimin önünde darbeci komutan emre itaat etmedikleri için askerleri vurarak öldürdü. Dayanamadım candan dışarı çıktım, yaptığınız şerefsizliktir, yapmayın, etmeyin dedim. Gir içeri seni de tararız diye tehdit ettiler” dedi.

15 Temmuz Darbe Kalkışması’ndan kısa bir süre sonra Ankara Jandarma Genel Komutanlığı’nda yaşanan ihanet girişimi bölgede bulunan evlerde yaşayanları da vurdu. Evi komutanlık ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi arasında bulunan AK Parti Yozgat eski Milletvekili Ertuğrul Sosyal, eşi nevi Soysal’ın yaralanarak gazi olduğu geceyi hiçbir zaman unutmayacağını söyledi.

EŞİ YARALANDI, 3 SAAT HASTANEYE GÖTÜREMEDİ

Bulunduğu binanın 8’inci kattaki dairesinde patlamalar yüzünden eşinin şah damarında oluşan kesikten dolayı zor anlar yaşadıklarını söyleyen Soysal, o saatleri şöyle anlattı: “Evim Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşısında, 8’inci katta oturuyoruz. Birinci katımızda şaramplen parçası girmiş çıkmış, güvenlik kulübesine kadar gitmiş. Bizim de salonun bütün çerçeve cam, mutfağın bütün çerçevesi, cam balkon göçtü. Bu sırada evde mahsur kaldık, sabah 09.00’a kadar evden çıkamadık. Patlama sırasında eşim yaralandı, parça atar damara geldi. Çocuklarım korktular. Rahatsızdım ben de evdeydim, yoksa ailem yalnız olacaktı. Üç saat çatışma yüzünden eşim yaralı olduğu halde çıkaramadık. Saat 09.00’da silah altında her şeye rağmen bindim arabaya, hanımı hastaneye götürebildim.”

“GÖZÜMÜN ÖNÜNDE DİRENEN ASKERLERİ VURDU”

 Jandarma Genel Komutanlığındaki kalkışma hareketine karşı gelen askerlerin komutanları tarafından acımasızca şehit edildiğini söyleyen Soysal, ayrıca etrafta bulunan halkın da keskin nişancılar tarafından öldürüldüğüne belirtti.

Her şeyin gözlerinin önünde yaşandığını ifade eden Soysal;

“Jandarma Genel Komutanlığı hemen yanımızda. Halka silahlar sıkıldı, patlamalar oldu. Gözümün önünde darbeye karşı geldiği için komutanlar askerleri başından vurdu.

Darbe başladığında dışarıdan sivil subaylar geldi darbecilere destek vermek için. İçerisi silah dolu araçları soktular genel komutanlığın içerisine. Jandarmadan ateş ederek gözümüzün önünde en az 10 kişiyi vurdular. Bu yaşananları izledik maalesef.”

“İÇERİ GİR SENİ DE VURURUZ!”

Soysal, gözlerinin önünde yaşanan vahşete dayanamayarak camdan çıkıp komutanlara “Allah’tan korkun, vicdansızlar” diye bağırdığını söyledi.

Buna karşılık askerlerin kendisini tehdit ettiğini ifade eden Soysal; “Açtım camı komutana bağırdım, kızdım, hakaret ettim. Bana içeri gir seni de tararız dediler. Evimle tam sınır olduğu için olası bir taramada canlı kimse kalmazdı evde.”

“ÇOCUKLARI BANYOYA SAKLADIM”

Çatışmalar sırasında patlamalar yüzünden şaramplen parçalarının evin içerisine kadar girdiğini kaydeden Soysal, zarar görmemeleri için çocukları banyoda sakladığını anlattı.

“BAŞBAKANA ULAŞTIM,  OPERASYON DÜZENLENDİ”

Gece saat 01.00 sularında başbakanla telefonla ulaşarak durumu bildirdiğini söyleyen Soysal, bunun üzerine jandarma ve özel hareket polislerinin apartman içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı içerisindeki darbecilere operasyon düzenlendiğini söyledi.

Soysal, şunları söyledi: “Gece saat 01.00 gibi başbakanımızı aradım, durumun rehavetli olduğunu, operasyon yapılması gerektiğini söyledim. İki saat içerisinde jandarma ve polis özel harekat eve çıktı, jandarma genel komutanlığının içerisinde bulunan keskin nişancıları vurdular.

3-020.jpg

“YAŞANANLARI KAYIT ETTİ”

Soysal, evin etrafında yaşananları telefonla kayıt ettiğini söyledi.

Helikopterle yapılan saldırıdan, askerlere düzenlenen operasyona kadar pek çok görüntüyü telefona delil olması için kayıt ettiğini belirten Soysal; “Allah’ım devletimize zeval vermesin. Milletimizi kaostan, gözyaşından korusun” diye konuştu.

“UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ”

Türk milletinin o karanlık geceyi hiçbir zaman unutmayacağını ve unutturmayacağını söyleyen Soysal; “O gece bir milletin küllerinden yeniden doğduğu bir gece. O geceyi hiçbir zaman unutmayacağız unutturmayacağız. Ardan değil 2 yıl, 200 yıl geççe 15 Temmuz’lar unutulmaz. Tüm şehitlerimize rahmet gazilerimize sağlık ve hayırlı ömürler diliyorum” dedi.

İlgili Haberler