Yaz sıcağında Yozgat'ı serinletiyor

Yaz sıcağında Yozgat'ı serinletiyor

Bunaltıcı sıcakların gelmesiyle birlikte serinlemeye çalışan vatandaşların ilk adresi tarihi çeşmeler oldu. Şehir içinde bulunan yüzlerce çeşmeden su ihtiyacını gideren vatandaşlar geçmişe rahmet okuyor.

A+A-

Bunaltıcı sıcakların gelmesiyle birlikte serinlemeye çalışan vatandaşların ilk adresi tarihi çeşmeler oldu. Şehir içinde bulunan yüzlerce çeşmeden su ihtiyacını gideren vatandaşlar geçmişe rahmet okuyor.

Yaz mevsimin de susuzluğunu gidermek için tarihi Yozgat çeşmelerine koşan vatandaşlar buz gibi sağlıklı yeraltı suyundan faydalanıyor.

Yıllarca bu çeşmelerden faydalanarak sağlıklı su tüketimi için kendisine adres belirlediğini dile getiren Hakkı Yurtlu “ Bu çeşmeler bizi hem geçmişe hem de şimdi olabildiğince sağlıklı koşullar da yaşamanın nasıl olacağına götürüyor. Hem böyle çeşmelerde su içmek eskiye rahmet okumak için büyük bir fırsat. Bunu bütün vatandaşların yapması gerekiyor. Neden bizlere böyle eserler bıraktıklarını daha iyi anlayabiliyoruz. Gerçek anlamda bu eserlerin vatandaşlar tarafından kollanıp korunması icap ediyor. Bizler her eğilip su içtiğimizde taşlara dokunup geçmişe gidiyoruz. Nasıl bir zorlukla yaptıklarını bakınca daha iyi anlayabiliriz” dedi.

DOĞAL SOĞUK SU

Sıcak havanın serinlemek için tek çaresi görünümünde olan soğuk sular yer altından doğal yolla vatandaşlara aktarılıyor. Daha doğal ve soğuk olduğu için tercih ettiğini belirten Yurtlu “ su içecek olanlar kesinlikle doğal suları tercih etmelidirler. Plastik içine konulan sular bir şekilde doğallığını yitirebiliyor. Ama böyle taşa temas edip direkt olarak ellerimizle dokunduğumuz sular bizleri hem mutlu ediyor hem de sağlıklı yaşam için imkan sağlıyor. Bu değerlerimizin kıymetini bilip ecdadımızın bizlere ne kadar önem verdiklerini bilmeliyiz. Şimdilerde ki eserlerden daha kıymetli olduklarını biliyoruz çünkü bu eserler çok zor şartlarda insan gücüyle inşa ediliyor. Suyun önemini bilen atalarımız en güzel nimet olarak bizlere bu büyük emeği bırakmışlar. Özellikle köprü yol ve çeşme denildiğinde bu toprakların bu konularda ne kadar zengin olduğunu herkes biliyor. Çeşmelerimize kıymet verip gereken bakımı yapmalıyız” diye konuştu.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.