Yavru kurtlar Yozgat'ta eğitimde

Yavru kurtlar Yozgat'ta eğitimde

Yozgat’ta uzun yıllardır izcilik faaliyetleri yapılmıyor. Yozgat Sakarya İlkokulu bünyesinde oluşturulan İzci Kümesi’nde 32 yavru kurt, izcilik eğitimi alacak.

A+A-

Yıllar sonra çocukların izçiliğe olan hasretini Sakarya ilkokulu dindirdi. Sakarya İlkokulu’nda izci kümesi oluşturuldu. Yozgat’ta uzun yıllardır faaliyetlerine ara verilen izcilik konusunda yeniden çalışmalar başlatıldı.
Yozgat Sakarya İlkokulu bünyesinde oluşturulan İzci Kümesi’nde 32 yavru kurt, izcilik eğitimi alacak.

Yaklaşık 10 yıldır izcilik eğitiminin yapılamadığı kentte, 32 yavru kurt izci ile izci kümesi oluşturuldu. Küme başı Aslıhan lider ve Ziya lider yönetiminde eğitim gören yavru kurtlar çevre temizliği, hayvan sevgisi doğa tanıma koruma kamp yapma yardımlaşma gibi konularda eğitim alacak.

Liderler, bu faaaliyerlerle çocukları TV, bilgisiyar, internet bağımlılığı, obezite asosyallikten kurtarıp, çevreye topluma duyarlı faydalı bireyler olarak yetişmelerini hedefliyor.

Liderler, Yavru kurtlara İzcilik nedir?, İzciler ne yapar?, Neden kampa gidilir?, İzciler kampta ne yapar? gibi birçok sorunun cevabı öğrencilere yaşatılarak paylaşıldı.

İzcilerin belirli bir disiplin çerçevesinde toplum içinde ve doğada yaşamayı, kendilerini ifade etmeyi, kendilerine yetebilmeyi öğrendikleri anlatıldı. Yöntemlerden biri olan Sabah Teftişinde temizliğin, düzenin, kılık kıyafetin, zamana uyum ve grubuna uyumun kontrol edildiği, her sabah yapılan Bayrak Töreni'nde vatana, millete ve bayrağa bağımlılığın vurgulandığı, milli duyguların güçlendirildiği, İstasyon çalışmalarında ise gruplar halinde verilmesi gereken bilgiler sistemli olarak verildiği, Serbest zamanlarında aldıkları eğitimlerin teorik b ilgileri tek başlarına yada diğer arkadaşlarıyla pratiğe dönüştürdükleri, toplum önünde kendilerini ifade edebilmeyi ve medeni cesaret kazanmalarının yanı sıra oyunlarla hayal güçlerini geliştirdikleri anlatılarak uygulamalar yapıldı.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum