Yaşama yol ver Yozgat!

Yaşama yol ver Yozgat!

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, 1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan "112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” olarak kutlandığını kaydetti.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, 112 çağrı merkezine yapılan asılsız çağrılar, arayan kişilerin doğru adres verememesi ve hasta konumunun net olarak belirlenememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi gibi nedenlerle maalesef ambulansların vakalara ulaşmasının zorlaştırdığını söyledi.

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, 1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan "112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” olarak kutlandığını kaydetti.

Acil sağlık hizmetlerinin amacının, vatandaşlara, haftanın 7 gün 24 saat esasına göre ücretsiz olarak en kısa sürede ulaşmak olduğunu vurgulayan İl Sağlık Müdürü Şahin, 112 Acil Afetler ve Sağlık Hizmetleri İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde tüm ilçe ve il merkezinde vatandaşlara hizmet verildiğini söyledi. Şahin, vatandaşlara hayati bir durum olmadıkça 112'yi meşgul etmemeleri ve acil durumlarda ambulanslara yol verilmesinde daha duyarlı olunması için çağrıda bulundu.

İl Sağlık Müdürü Şahin, 112'nin hayati tehlike bulunan durumlarda aranması gereken oldukça önemli bir hat olduğuna vurgu yaptı.

İl Sağlık Müdürü Şahin, “Hattın hayati tehlike durumu bulunmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hastalara ulaşmada geç kalınabilmektedir. 112 arandığında vatandaşların, ad ve soyadlarını, karşılaşılan sağlık sorununun tam olarak ne olduğunu ve adres bilgilerini açık bir biçimde belirtmeleri, zaman kaybı yaşanmaması adına da son derece önemlidir. Yine ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da ambulansın tepe lambası yanarken görüldüğünde yol verilmesi çok önemli. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı davranacaklarına inanıyorum. Yaşama yol verin” dedi.

Pandemi sürecinde de 112 ekipleri olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının canla başla hizmet verdiğinin altını çizen İl Sağlık Müdürü Şahin, vatandaşların bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturmak adına çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Acil durumlarda saniyelerin çok önemli olduğunu dile getiren Şahin, “Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır. 112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla ‘Yaşama Yol Ver’ diyoruz” diye konuştu.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.