Yargıtay'ın öğretmenlere yönelik önemli karar: Artık sınırlama getirildi

Yargıtay'ın öğretmenlere yönelik önemli karar: Artık sınırlama getirildi

Yargıtay Genel Hukuk Kurulu, milyonlarca öğretmeni yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Bu karar, borçlu olan öğretmenlerin ek ders ücretlerine yapılan hacizleri düzenliyor.

A+A-

Yargıtay Genel Hukuk Kurulu, milyonlarca öğretmeni yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Bu karar, borçlu olan öğretmenlerin ek ders ücretlerine yapılan hacizleri düzenliyor. Yargıtay'ın bu kararıyla birlikte, 1 milyon 201 bin öğretmen, ek ders ücretlerine getirilen sınırlamalardan etkilenecek.

İçtihat Bülteni'nden edinilen bilgilere göre, borçlu öğretmenler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden aldıkları maaşların dörtte biri ile ek ders ücretlerinin tamamına konulan hacizlere karşı hukuki mücadele başlattı. İlk Derece Mahkemesi, borçlunun talebini kabul ederek ek ders ücretlerinin tamamına konulan haczi kaldırdı. Ancak, Bölge Adliye Mahkemesi, bu kararı kısmen kabul ederek maaşın dörtte biri oranında haczi uygun buldu.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, Bölge Adliye Mahkemesi'nin kararını bozarak önemli bir düzenlemeye imza attı. Daire, İİK'nun 83. maddesinde kısmi haczi öngören hükümlere rağmen, ek ders ücretinin maaştan sayılmasına dair spesifik bir hüküm olmadığını vurgulayarak bu ücretin tamamının haczedilebileceğine hükmetti.

Bu kararla birlikte, öğretmenlerin ek ders ücretlerine yapılan hacizlerde dörtte birlik sınırlama getirildi. Yargıtay'ın emsal kararı, milyonlarca öğretmenin maddi durumunu olumlu yönde etkileyecek ve bu konuda yaşanan hukuki belirsizliklere netlik kazandıracak.

İlgili Haberler