Yardım toplamada yeni düzenleme

Yardım toplamada yeni düzenleme

2860 Sayılı Yardım Toplama Kanununun uygulamalarını düzenleyen yönetmelikte, yapılan yeni düzenlemeler, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

A+A-

2860 Sayılı Yardım Toplama Kanununun uygulamalarını düzenleyen yönetmelikte, yapılan yeni düzenlemeler, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yardım toplama faaliyeti sonunda, izin veren makama verilen kesin hesap bildiriminin süresi on günden doksan güne çıkarıldı.

Dernek, vakıf, kurum , kuruluş ve gerçek kişiler tarafından gerçekleştirilecek yardım toplam faaliyetlerini düzenleyen “Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelikte yapılan değişikliğe dair bilgi veren İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu, bildirim süresinin uzatıldığını ayrıca bazı iş ve işlemlerin elektronik ortamda yapılacağını söyledi.

Yurtlu, “ Yardım toplama izni verilenlerin, internet ortamı dâhil yardım toplama faaliyetlerinde kullanacakları her türlü materyale Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) üzerinden verilen yardım toplama izin numarasının yazılması zorunludur. Cumhurbaşkanınca izin almadan yardım toplayabileceği kararlaştırılan dernek, kurum ve vakıflar ise kendilerine verilen izin kararının yılı ve sayısını yazmakla yetinirler.Yardım toplamakla yetkili ve görevli kişiler en geç on beş günde bir topladıkları yardımı sorumlu sayman üyeye teslim etmek veya bu amaçla bankalarda açılmış bulunan hesaplara yatırmak zorundadırlar. Ancak toplanan yardım miktarının bilanço esasına göre defter tutan dernek ve vakıflar için yirmi beş bin Türk Lirasını aşması halinde toplanan para bu süre beklenmeksizin saymana teslim edilir veya bankaya yatırılır. Bunun dışındaki kişi, kurum ve kuruluşlar için ise toplanan yardım miktarının on bin Türk Lirasını aşması halinde toplanan para bu süre beklenmeksizin bankaya yatırılır. “Kesin hesabın verildiği tarihten itibaren doksan gün içinde yardım toplama faaliyeti sonunda elde edilen gelirin harcanmasına ilişkin bilgileri içeren Yardım Toplama Sonuç Bildirimi (Ek-4) izin veren makama bildirilir. Yardım toplama amacına ilişkin harcamaların bu süre içinde tamamlanamaması durumunda izin veren makamın onayıyla bu süre uzatılabilir.Elektronik ortamda gönderilen başvuru ve bildirimler, hukuki sonuçları bakımından kağıt ortamında gönderilen başvuru ve bildirimler ile aynı sonuçları doğurur.” diye konuştu.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.