WhatsApp, Instagram ve Facebook açıldı mı, giriş sorunu düzeldi mi?

WhatsApp, Instagram ve Facebook açıldı mı, giriş sorunu düzeldi mi?

Sosyal medya platformları Whatsapp, Instagram ve Facebook'a erişim sağlanabiliyor mu, sosyal medya ağlararı ne zaman açılacak, facebook ne kadar değer kaybetti, erişim sorunu sadece Türkiye’de mi? İşte tüm merak edilenler..

A+A-

Sosyal medya platformları Whatsapp, Instagram ve Facebook'a erişim sağlanabiliyor mu, sosyal medya ağlararı ne zaman açılacak, facebook ne kadar değer kaybetti, erişim sorunu sadece Türkiye’de mi? İşte tüm merak edilenler..

Dünya genelinde Whatsapp, Instagram ve Facebook kullanıcıları web tarayıcısı ve mobil uygulamalar üzerinden sosyal medya ağlarına giriş sağlayamıyor. Sosyal medya platformlarına kaç saattir erişim sağlanamıyor, ne zaman erişim sağlanabilecek? İşte detaylar..

Dünya genelinde bir çok internet sitesiyle ilgili çökme sorunlarını yayınlayan "Down Detector" isimli web sitesi Türkiye saatiyle 18.40'tan bu yana Facebook, Whatsapp ve Instagram'a erişim sağlanamadığını duyurdu.

Facebook’un sahibi olduğu platformlardaki yaşanan erişim sorunuyla ilgili şirketin İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz." İfadelerini kullandı.

İletişim Direktörü Stone, söz konusu uygulamalara hangi ülkelerde erişim sorunu yaşandığına ilişkin detaylı bir bilgi paylaşımında bulunmadı.

FACEBOOK NEDEN ÇÖKTÜ?

Facebook'un sınır geçit protokolünde yapılan yeni bir ayar sebebiyle çöktüğü tahmin ediliyor. Şirketin yeni bir güncellemeyi yayına aldığı bunun hemen ardından bütün sistemlerin patladığı fikri hakim.

SINIR GEÇİT PROTOKOLÜ NEDİR?

İnternet üzerindeki kararların ana makinelere gönderilmesi işlemine izin veren modele sınır geçit protokolü (BGP) denir. Yani bu protokolle sistemleriniz internete bağlanır. Ağla etkileşim halinde olur. Eğer bu protokol çalışmazsa dışarıyla etkileşim kesilir. Yani Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus'un dış dünyayla bağlantısı kesilmiş durumda.

BAKAN YARDIMCISINDAN AÇIKLAMA

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan da, Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamaları üzerinde yaşanan erişim problemine ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

Sayan, "WhatAspp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir" dedi.

FACEBOOK HİSSELERİ ERİŞİM SORUNUYLA YÜZDE 5'İN ÜZERİNDE DEĞER KAYBETTİ

Sosyal medya platformları Whatsapp, Instagram ve Facebook'a dünya genelinde yaşanan erişim sorununun etkisiyle Facebook'un hisseleri yüzde 5'in üzerinde düştü.

Facebook, Whatsapp ve Instagram'a dünya genelinde yaşanan erişim sorunu, her üç sosyal medya platformunu çatısında barındıran Facebook'un New York borsasında işlem gören hisselerini de olumsuz etkiledi.

Söz konusu uygulamalara erişim sorunu devam ederken, Facebook'un hisseleri yüzde 5'in üzerinde değer kaybetti.

İnternet sitelerindeki çökme sorununu bildiren "Down Detector"e göre, Türkiye saatiyle 18.40'ta Facebook, Whatsapp ve Instagram'a dünya genelinde erişim sorunları yaşandığı bildirilmişti.

İlgili Haberler