Vali Polat rakamları paylaştı! "Maalesef Yozgat’ta.."

Vali Polat rakamları paylaştı! "Maalesef Yozgat’ta.."

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Planının etkin bir şekilde uygulanması ve şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi.

A+A-

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Planının etkin bir şekilde uygulanması ve şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesi amacıyla Vali Ziya Polat başkanlığında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele toplantısı yapıldı.

Vali Makam toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

kadin-3-672x448.jpg

Vali Ziya Polat, Her yıl iki kere yapmamız gereken Kadına yönelik şiddetle mücadele Koordinasyon kurulu toplantısını yapmış bulunuyoruz. En önemli görevlerimizden birisi hem kurul olarak hem de toplum olarak aile yapımızın bozulduğu günlerde öncelikle aile yapımıza sahip çıkmamız gerekeceğini düşünüyorum bu konuda da tüm kurum ve kuruluşlarımızla Belediyemizle, üniversitemizle aile yapısını daha sağlam temellerini nasıl atabiliriz çalışması yapmamız lazım. Evlilik oranlarımızın yüksek olduğu ancak boşanma oranlarında her geçen gün bence yüksek belki istatistik olarak düşüyor ama yüksek olduğu ilk 3 yıl içerisinde boşanma oranları daha fazla olduğu bu konuda da tüm kurum ve kuruluşlarımıza STK’larımızla bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum dedi.

Vali Polat yaptığı açıklamada “Maalesef Yozgat’ta bu sene 2 kadına şiddet vakası var geçtiğimiz yıl 1’di 2019 yılında 3 olarak görüldü. Burada amacımız hepimizin sıfır rakamı hep diyoruz bir rakamı bile çok yüksek bir rakam 1 rakamı bir can demektir onun içinde toplum olarak tüm kurum ve kuruluşlarımız olarak öncelikle aile yapısına sahip çıkmamız lazım evlilik kurumuna sahip çıkmamız lazım Yozgat’ta Anadolu’nun bağrında olan bir şehir kültürüne örfüne bağlı bu konuda çok fazla sıkıntımız yok ama yine de gelecek nesillere evlenen nesillere de bu kursları aile müdürlüğümüz Belediyemiz üniversitemiz ortaklaşa evlilikle ilgili adım atarken gençlerimize de destek olmamız gerekiyor. Toplum olarak sadece bu konu kamu kurum ve kuruluşların belediyemizin üniversitemizin ve hep beraber çevremizde ki genç kardeşlerimize ailelerimize bunun anlatmak evlilik kurumunun aile kurumunun ne kadar önemli olduğu toplum yapısını oluşturmasının ne kadar önemli olduğunu anlatmamız gerekiyor. Biz aile yapımızı koruduktan sonra çevreyi de okulu da korumuş oluruz kurumları da korumuş oluruz. Bizler geniş aileyi seven bir toplumuz bizler evde büyüklerin bereket olduğuna inanan bir toplumuz evin bereketlerin azaldığını evde ki büyüklerin evlerden ayrıldığını görüyoruz rakamlara bakarak. Yozgat genelinde Çocuk sayısının düştüğünü görüyoruz nesli hem çoğaltmak hem de nesli iyi yetiştirmek toplumun değerlerine Türk İslam değerlerine göre yetiştirmek lazım. Bizler Müslüman Türk toplumu olarak cinayeti hiç konuşmamamız lazım uyuşturuculu hiç konuşmamamız lazım ama demek ki bazı değerlerimizi kaybediyoruz bu değerlere tekrar sahip çıktığımızda tekrar kendimize döndüğümüzde inşallah bu konuları konuşmayız konuştuğumuzda da hep sıfırda kalarak konuşuruz. Yiğitler şehri Yozgat’ta da inşallah önümüzde ki süreçte sıfır can kaybımız olur. Aşı yaptırma çağrımızı da buradan tekrar söylüyoruz tüm hemşehrilerimizden bu konuda hassasiyet bekliyorum. Birkaç gündür trafik kazalarımız çok arttı tüm sürücülerden de bu konuda biraz daha dikkatli olmalarını bizim emniyet noktalarımızda jandarma noktalarında mola vermelerini Yiğitler şehri Yozgat’ta misafir edeceğimizi buradan belirtiyoruz. KADES uygulaması şuanda kadına yönelik şiddette bizim anında 3 dakika içerisinde KADES’den gelen ihbarları anında değerlendiriyoruz bana bir şey olmaz dememek lazım tüm kadınlarımızın KADES uygulamasını indirmelerini rica ediyoruz gördüğünüz bir olayı da ihbar etme şansları var en azından kendi başımıza gelmese bile komşumuzun sokakta gördüğümüz olayları da KADES uygulamasından anında emniyet teşkilatımıza jandarma teşkilatına düşüyor ve 3 dakika içerisinde olay yerine ulaşmış oluyor.” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.