Vali Mehmet Ali Özkan Yozgat’a müjdeyi verdi! Bu proje yiğitler diyarına çok yakışacak

Vali Mehmet Ali Özkan Yozgat’a müjdeyi verdi! Bu proje yiğitler diyarına çok yakışacak

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Kazankaya Kanyonu'ndaki incelemesi sırasında bölgenin turizme kazandırılması amacıyla yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

A+A-

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Kazankaya Kanyonu'ndaki incelemesi sırasında bölgenin turizme kazandırılması amacıyla yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Özkan, ayrıca Kazankaya Köyü'nde vatandaşlarla buluşarak onların taleplerini dinledi.

proje-yozgata-cok-yakisacak-4.jpg

Kazankaya Kanyonu'nda 3 aşamalı bir proje planlandığını belirten Vali Özkan, vatandaşların doğal patikaları kullanabileceği güvenli bir ortam yaratmak için çalışmaların yapılacağını müjdeledi. Kanyonda gezinti yapacak olanların güvenliğini sağlamak amacıyla tırabzanlar ve ahşap merdiven basamakları gibi önlemler alınacağını açıkladı.

proje-yozgata-cok-yakisacak-10.jpg

Kazankaya Kanyonu Projesi, bölgenin doğal güzelliklerini vurgulayarak turizme kazandırmayı hedefliyor. Proje kapsamında, kanyonun ekoturizm potansiyelinin geliştirilmesi, yerli ve yabancı turistlere alternatif bir turistik değer sunulması ve ilçe halkının ekonomik kalkınmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

proje-yozgata-cok-yakisacak-7.jpg

Proje, 2 aşamada hayata geçirilecek ve toplamda 1,85 km uzunluğunda yürüyüş rotası, 240 metrelik ahşap yürüyüş platformu, 1 çelik konstrüksiyon seyir terası, 2 çelik konstrüksiyon ahşap döşeme köprü, 1 taş köprü ve toplamda 400 çadır kapasiteli kamp alanı içerecek. Proje aynı zamanda kanyonun muhteşem manzarasını sergileyecek şekilde tasarlanmıştır.

Kazankaya Kanyonu'nun çevresindeki doğa zenginliğinin ortaya çıkarılması ve turistik imkânların ekonomik olarak kullanılabilmesi için önemli bir fırsat sunuyor. Kanyon, Alan Dağları'nın güneyinde ve Malbelen Tepesi'nin batısında yer alıyor. Kanyon içerisinden geçen Çekerek Irmağı, bölgeye doğal bir güzellik katıyor.

proje-yozgata-cok-yakisacak-1.jpg

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, bu projenin tamamlanmasıyla Kazankaya Kanyonu'nun turistler için çekici bir destinasyon haline geleceğini ve ilçenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağını vurguladı. Kazankaya Kanyonu'nun doğal güzelliklerini daha fazla kişiye ulaştırmak için yapılan bu çalışmalar, Yozgat'ın turizm potansiyelini artırmada önemli bir adım olarak görülüyor.

İlgili Haberler