Uzmanlardan Yozgat'ta yaşayan vatandaşlara önemli uyarı

Uzmanlardan Yozgat'ta yaşayan vatandaşlara önemli uyarı

Yozgat'ta mevsimin ilk karının yağmasıyla birlikte uzmanlar, vatandaşları buzlanma nedeniyle yaşanabilecek düşme ve sakatlanmalara karşı uyarıyor.

A+A-

Yozgat'ta mevsimin ilk karının yağmasıyla birlikte uzmanlar, vatandaşları buzlanma nedeniyle yaşanabilecek düşme ve sakatlanmalara karşı uyarıyor. Kar ve buzlanmanın yol açtığı kayıp düşmelerin arttığına dikkat çeken uzmanlar, özellikle el, ayak bileği, kalça, omuz çevresi burkulma ve kırıklarına karşı önlemler konusunda bilgilendirme yapıyor.

uzmanlar-kirik-akalarina-karsi-vatandaslari-uyardi-3.jpg

Kar yağışının ardından oluşan buzlanmanın, yolları ve kaldırımları tehlikeli hale getirdiğini belirten uzmanlar, vatandaşları bu duruma karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Buzlanma sebebiyle meydana gelen düşmelerde en sık karşılaşılan sakatlanmaların el ve ayak bileği, kalça, omuz çevresi kırıkları olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu durumun özellikle kış aylarında yaygın olduğunu ifade ediyor.

Uzmanlar, vatandaşlara özellikle kışlık ayakkabı giyme, ellerini cepte yürümemeye özen gösterme, kısa adımlarla yürüme, yaşlı bireylerin mümkün olduğunca az dışarı çıkma ve çıkarken koruyucu ekipman kullanma önerilerinde bulunuyor. Ayrıca, buz ve karda kayıp düşmeye karşı penguen gibi yürüme konusunda da uyarıda bulunan uzmanlar, vücut duruşu ve adımlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

uzmanlar-kirik-akalarina-karsi-vatandaslari-uyardi.jpg

Uzmanlar, özellikle telefonla meşgul olunurken yürümeme, ağır poşet taşımama ve ellerin cebinde yürümemeye özen gösterilmesi gerektiğini belirterek, vatandaşları buzlanma riskine karşı bilinçli olmaya davet ediyor. Bu basit önlemlerin, kış aylarında meydana gelebilecek kırık ve çıkık vakalarını önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Etiketler :
İlgili Haberler