Unutulmaya yüz tutan kültürü Yiğitler diyarından tüm Türkiye'ye tanıtıyor

Unutulmaya yüz tutan kültürü Yiğitler diyarından tüm Türkiye'ye tanıtıyor

Yozgat, unutulmaya yüz tutan kültürlerini canlandırmak adına bir kadın girişimcinin öncülüğünde öne çıkıyor.

A+A-

Yozgat, unutulmaya yüz tutan kültürlerini canlandırmak adına bir kadın girişimcinin öncülüğünde öne çıkıyor. Halk arasında "ölü helvası" olarak bilinen ve cenazelerin ardından dağıtılan un helvası, Zuhal Koçer'in özverili çabalarıyla Yozgat'tan dört bir yana ulaşıyor.

Türk mutfak tarihinde Selçuklu döneminden beri bilinen ve Osmanlı döneminde çeşitlenen helva kültürü, Yozgat'ta unutulmaya yüz tutmuşken, kadın girişimci Zuhal Koçer'in çabalarıyla yeniden hayat buluyor. Koçer, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı iş birliğinde yürütülen "İşten Sosyal Uyuma" projesinden aldığı destekle evinin çatı katında kurduğu atölyede un helvası üretimine başladı.

Geçtiğimiz günlerde bir fuara katılan Koçer, bin kişiye ücretsiz helva dağıtarak hem ürününü tanıttı hem de kültürü canlandırmaya yönelik önemli bir adım attı. Koçer'in un helvası, yalnızca Yozgat'ta değil, ülkenin birçok şehrine ve hatta yurt dışına da ulaşıyor.

unutulmaya-yuz-tutan-kultur-yozgattan-dort-bir-yana-ulasiyor-2.jpg

KÜLTÜRÜ CANLANDIRMAK VE EKONOMİYE KATKI SAĞLAMAK

Yozgat'ta un helvasının geçmişte doğumlar ve cenazelerde dağıtıldığını belirten Koçer, bu geleneği yaşatmanın yanı sıra işiyle aile ekonomisine de katkı sağlıyor. İki çalışanıyla birlikte 5 yıldır un helvası üretimi gerçekleştiren Koçer, ürünlerini sadece Yozgat'a değil, dünya genelinde talep gören bir marka haline getirmeyi hedefliyor.

YURT İÇİNDEN VE YURT DIŞINDAN TALEPLER ARTIYOR

Un helvasının Yozgat'ta unutulmaya yüz tutan bir kültür olduğunu vurgulayan Koçer, "Sönmüş bir ateşe kıvılcım verdik, yeniden canlandırdık. Önceleri butik bir mutfakta küçük boyutlarda yaparken şimdi il dışına ve yurt dışına satış gerçekleştiriyorum. Yozgat'tan Katar'a kadar sipariş alıyorum. Bu kültürü dünyaya açılan bir kapı olarak görüyorum" dedi.

helvaci.jpg

KADIN İSTİHDAMINA YÖNELİK HEDEFLER

Zuhal Koçer'in en büyük isteği, un helvasına yönelik bir iş yeri açarak kadın istihdamına katkı sağlamak. "Bayanlarla daha çok istihdam sağlamak istiyorum. Bayan olsun, sayıları 20 olsun, hepsi çalışsın. Biz de bunun üretimini yapalım. Yozgat'ın zaten birçok kendine özgü ürünü var. Parmak çöreği, kavurgası, bir de kendi helvamız olsun. Ben bunu sahiplendim, önceleri hobi olarak yapıyordum, şimdi bunu yaparken zevk alıyorum. Aşk ile muhabbet ile yapıyorum" diyen Koçer, gelecekteki planlarını paylaştı.

helva-kulturunu-yasatiyor.jpg

GELECEĞE YÖNELİK PLANLAR VE VEFA BORCU

Bu işi dükkan açmaya kadar götürmek isteyen Koçer, gelecekte Yozgat'ın kültürel mirasına katkıda bulunmayı sürdüreceğini belirtti. Aile ekonomisine destek olmanın yanı sıra, kadın istihdamına yönelik çabalarıyla da dikkat çeken Koçer, Yozgat'ın un helvası geleneğini yaşatarak vefa borcunu ödüyor. Un helvası üretimi, bu kadın girişimcinin öncülüğünde Yozgat'ın ve Türkiye'nin kültürel zenginliğine katkı sağlamaya devam edecek gibi görünüyor.

Etiketler : ,
İlgili Haberler