Ahmet Emin Seyhan

Ahmet Emin Seyhan

Üç Aylar ve Regaib Kandili

A+A-

Ömür takviminin yaprakları birer birer kopmakta, zaman hızla akıp gitmekte, bir imtihan yeri olan dünyadan ahiret yurduna her geçen gün/saat/dakika/saniye/salise/an biraz daha yaklaşılmaktadır.

Günah kirleriyle kararan kalplerin manevî huzura ihtiyaç duyduğu, Yüce Allah’ın af ve mağfiretinin sağanak sağanak yağdığı üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayı da yaklaşmaktadır.
İşte Regaib kandili müstesna zaman dilimlerinden biri olup Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin habercisidir.

Her gecenin olduğu gibi bu mübarek gecelerin de çok iyi değerlendirilmesi, ömür boyu yapılanların gözden geçirilmesi ve mahşer gününe hazırlıklı olunması gerekir. Özellikle böyle gecelerde günah, hata ve kusurlarla yüzleşmek, bunları itiraf edip düzelteceğine dair kendi kendine söz vermek ve harekete geçmek icap eder.


Nitekim üç aylar geldiğinde toplumun genelinde suç oranları azalır, ibadet ve iyilikte bulunanların sayısı artar. Bu bakımdan üç aylar, işlenen günah ve kötülüklere dönmemek için tövbelerin yapıldığı, pişmanlık duyularak gözyaşıyla Yüce Allah’tan af ve mağfiret dilenildiği zaman dilimleri olarak görülmelidir.


İnsanoğlu hayatının her anında gizli veya açıktan yaptığı bütün günahları gören ve gözetleyen Yüce Allah’a saygısızlık yapmaktan imtina etmelidir. Yüce Allah’ın; “Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve herkes yarına ne hazırladığına baksın. Allah'tan korkun, çünkü Allah yaptıklarınızdan haberdardır” ayetinde verilen mesajı bütün ruhunda hissetmeli ve ona uygun davranmalıdır.


Bu aylar Yüce Allah’ın duaları kabul ettiği, rahmet kapılarını sonuna kadar açtığı fırsat ve ganimet aylarıdır. Bir ayette Cenab-ı Hak; “Bana dua edin, duanıza cevap vereyim” buyururken, bir başka ayet-i kerimede de; “Ey iman edenler! Hepiniz Allah’a tövbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz” buyurarak insanları tövbe ve istiğfara davet etmektedir. İşte duaların geri çevrilmeyeceği, iyiliklere kat kat sevapların verileceği en güzel gün ve geceler bu mübarek üç ayların içerisindedir.


Hz. Peygamber, üç aylar geldiğinde daha çok ibadet eder, ümmetine de ibadet yapmalarını tavsiye ederdi. O, böyle gün ve geceleri Kur’ân’ı tefekkür, oruç, namaz ve zikirle geçirir ve üç aylar girdiğinde; “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl. Bizi hayırlısıyla Ramazan ayına kavuştur” diye dua ederdi.


Bilindiği üzere geçen yıl mübarek gün ve gecelerde hayatta iken şimdi bu dünyadan ayrılanlar vardır. Dolayısıyla her insan kendisinin de yarın dünyadan ayrılıp gidebileceğini bilmeli, elindeki fırsatları değerlendirmeli, bu mübarek zaman dilimlerinde birlik, beraberlik ve din kardeşliğini pekiştirmeye gayret etmelidir. Manevî huzurun temini için böyle geceleri tefekkürle, muhasebeyle, namazla, duayla ve hayır hasenat yaparak geçirmelidir. 


Rabbim cümlemizi üç ayları en güzel şekilde değerlendiren, hatalarından dersler çıkaran ve ömrünün geri kalanında Yüce Allah’ın rızasını kazanmak için hayırlı hizmetler yapmaya kendini adayan ihlaslı kullarından eylesin. (20.03.2009)

Önceki ve Sonraki Yazılar