Türkiye'de hassasiyet her geçen gün artıyor: 3 milyona ulaştırılması hedefleniyor

Türkiye'de hassasiyet her geçen gün artıyor: 3 milyona ulaştırılması hedefleniyor

Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki altyapısını güçlendirmeye yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

A+A-

Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki altyapısını güçlendirmeye yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) 2024 Yılı Performans Programı'na göre, güvenli internet hizmeti alan kullanıcı sayısının gelecek yıl itibarıyla 43 milyona ulaştırılması hedefleniyor.

BTK'nın stratejik öncelikleri arasında, yüksek kapasiteli sabit, mobil ve kablosuz geniş bant şebekelerin ve hizmetlerin yaygınlaştırılması, fiber altyapının geliştirilmesi bulunuyor. Bu kapsamda, geniş bant internetin yaygınlaştırılması, fiber altyapıların ülke genelinde erişilebilir olması ve 5G gibi öncü teknolojilere geçişin desteklenmesi için projeler yürütülüyor. Özellikle, 5G teknolojisine geçişte yerli ve milli ürünlerin kullanımı ve güvenli altyapının sağlanması ön planda tutuluyor.

Yozgatlıları da ilgilendiren projeler arasında, geniş bant internetin yaygınlaştırılması ve fiber altyapıların ülke çapında erişilebilir olması bulunuyor. Ayrıca, mobil abone sayısının 93 milyonu aşması hedefleniyor. Bu süreçte, internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz sunulan güvenli internet hizmetinin kullanıcı sayısının da artarak, bu yıl sonunda 30 milyonu bulması öngörülüyor.

Siber güvenlik konusunda da önemli adımlar atılıyor. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ile ülke genelinde siber güvenlik anlayışının geliştirilmesi hedefleniyor. USOM siber olaylara müdahale ekibi (SOME) sayısının artırılması ve uzman personel sayısının 2024 sonunda 7 bin 50'ye çıkarılması planlanıyor.

Fiber altyapı uzunluğunun 2024'te 600 bin kilometreye ulaştırılması, fiber geniş bant abone yoğunluğunun artması ve mobil abone sayısının 93 milyon 500 bine çıkarılması gibi hedeflerle Türkiye, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında büyük bir atılım gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

İlgili Haberler