Türkiye genelinde 24 şehir büyük tehlike altında! Yozgat'ta son durum ne?

Türkiye genelinde 24 şehir büyük tehlike altında! Yozgat'ta son durum ne?

Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, Türkiye'nin deprem haritasının endişe verici bir tabloyu ortaya koyduğunu belirtti.

A+A-

Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, Türkiye'nin deprem haritasının endişe verici bir tabloyu ortaya koyduğunu belirtti. Aykan'ın yaptığı değerlendirmeye göre, Türkiye genelinde 24 şehir, 110 ilçe ve 500'ü aşkın mahalle, 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilen fay zonları üzerinde bulunuyor. Bu tehlikeli durum, özellikle Tokat ve çevresinde yaşayanları yakından ilgilendiriyor.

Jeoloji uzmanı Aykan'ın açıklamalarına göre, Tokat ve çevresindeki fay hatları aktif durumda bulunmakta ve büyük bir depremin her an gerçekleşme olasılığı bulunmaktadır. Özellikle Tokat'ın komşusu Yozgat'ta, deprem riskinin büyük olduğu vurgulanıyor.

24-sehir-tehlike-altinda-peki-ya-yozgat-3.jpg

Marmara Denizi'nde geçtiğimiz günlerde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki Gemlik depremi sonrasında yapılan değerlendirmeler, Kuzey Anadolu Fayı'nın güney kolunun aktif olduğunu gösteriyor. Aykan, bu fay hattının sismik aktivitesinin arttığını ve Balıkesir, İstanbul gibi büyük şehirlerin de risk altında olduğunu belirtiyor. Ancak, uzmanların dikkatleri özellikle Tokat bölgesine çekilmiş durumda.

Türkiye'nin deprem gerçeğiyle yüzleşmesi gerektiğini belirten Aykan, kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması, yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi ve zemin özelliklerine uygun inşaatların yapılmasının önemine vurgu yapıyor. Aykan'ın uyarıları, ülkemizin deprem hazırlıklarını ciddi şekilde gözden geçirmesi ve gereken adımları atması gerektiğini ortaya koyuyor.

Bu gelişmeler ışığında, Yozgat ve çevresinde yaşayanların da deprem riskine karşı hazırlıklı olmaları ve bölgesel olarak alınacak önlemleri takip etmeleri önem taşıyor. Türkiye'nin deprem gerçeğiyle baş etmek için toplumsal bir bilinç oluşturması ve bu doğrultuda adımlar atması gerekiyor.

Etiketler :
İlgili Haberler