Türkiye Diyanet Vakfı’ndan “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” çağrısı

Türkiye Diyanet Vakfı’ndan “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” çağrısı

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ortaklaşa yürüttüğü 2021 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Programı kapsamında kurban kesim bedelleri belli oldu.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ortaklaşa yürüttüğü 2021 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Programı kapsamında kurban kesim bedelleri belli oldu.


Vekalet verme yoluyla kurban kesimi yapmak isteyen vatandaşlar için Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa yürüttüğü kurban kesim programı hakkında açıklamalarda bulunan Çayıralan Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı Çayıralan Şube Başkanı Şaban Çakır, “ Üzerine kurban kesmek vacip olup da ete ihtiyacı olmayan veya ailede iki kurban kesilmesi gereken, kesme işiyle uğraşmak istemeyen, yurtdışında olup da kesme, kestirme imkanı olmayan kardeşlerimiz için vekalet yoluyla kurban kesme faaliyeti Türkiye Diyanet Vakfı’nın halkımıza sunduğu çok güzel bir imkan, hayırlı bir faaliyettir.” dedi.

Biz yoksulluğa terk edilmiş bu yoksul insanlara, hiçbir karşılık beklemeden elimizi uzatıp Müslümanlıklarını hatırlatıyoruz


Türkiye Diyanet Vakfı’na emanet edilen kurbanların ülkemizde ve dünyanın dört bir köşesinde fakir, fukara, gariban, yoksul halkımıza, yurtlarda kalan öğrencilere, öksüz, yetim, kimsesizlere ulaştırıldığını vurgulayan Çayıralan Müftüsü Şaban Çakır,” Yurt dışında kesilen kurbanlarımız çok anlamlıdır; çünkü fakir/mazlum insanlar sadece et yemiş olmuyor, bayrağımız oralarda dalgalanıyor, ülkemize sevgi/bağımlık artıyor, birlik/beraberlik oluşuyor. Çok önemli bir husus daha var; Osmanlı’nın Afrika’dan çekilmesiyle sömürgeci devletler Afrika’nın yer üstü ve yer altı zenginliklerini sömürmüş ve halkı yoksulluğa terk etmekle birlikte İslamiyet’i terk etmeleri için arasına para koyarak İncil dağıtmışlar. Ve maalesef bazı bölgelerde başarılı da olmuşlar. Şimdi biz yoksulluğa terk edilmiş bu yoksul insanlara, hiçbir karşılık beklemeden elimizi uzatıp Müslümanlıklarını hatırlatıyoruz.” sözlerini tamamladı.


“TDV VEKALETLE KURBAN BEDELİ, YURT İÇİ 1125 TL, YURT DIŞI İSE 925 TL” 


Vekâletle kurban hizmetinin Türkiye’de müftülüklerle, yurt dışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla işbirliği içerisinde yürütüldüğünü belirten Çayıralan Müftüsü Şaban Çakır, “Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlarımızın bağışlarını kolaylıkla yapabilmeleri için 81 ilde, şehirlerin önemli noktalarına kurban bağış stantları da kurulacaktır. Türkiye Diyanet Vakfımızca bu yıl vekâlet yoluyla kurban kesim bedelleri, yurt içi 1125 TL, yurt dışı ise 925 TL olarak belirlenmiştir.” dedi.

Bu süreçte vatandaşlarımız, 0 312 416 90 00 numaralı telefondan arayarak kurban vekâleti hakkında detaylı bilgi alabileceklerdir 


Müftü Çakır, TDV’ nın vekaletle kurban organizasyonuna destek vermek isteyenlerin www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden online olarak bağış yapabileceklerini ifade ederek, şunları söyledi: 
“Vatandaşlarımız, mobil bağış uygulamamız üzerinden de kurban vekâletlerini verebileceklerdir. Ayrıca il ve ilçe müftülükleri, din görevlileri, TDV ve PTT şubeleri ve bankalar aracılığıyla da Türkiye Diyanet Vakfı vekâletle kurban organizasyonuna katılım sağlayabileceklerdir. Bu süreçte vatandaşlarımız, 0 312 416 90 00 numaralı telefondan arayarak kurban vekâleti hakkında detaylı bilgi alabileceklerdir.”