Türk okçuluğu Yozgat'ta yaygınlaşıyor

Türk okçuluğu Yozgat'ta yaygınlaşıyor

Yozgat Valisi Ziya Polat, ata sporu geleneksel okçuluğun yeni nesillere öğretilmesi, sporcuların yetiştirilmesi için yapılan çalışmalara destek vereceklerini söyledi.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi Geleneksel Türk Okçuluğu Kulübü Başkanı Prof. Dr. Murat Korkmaz ve Bozok Geleneksel Türk Okçuluğu Derneği Başkanı Şükrü Yalman, Dernek Başkan Yardımcısı Eren Akbuğa, üniversiteli Feriha Kılınç, İbrahim Yunus Akıncı, İrem Öztürk ile birlikte Vali Ziya Polat’ı ziyaret etti.
Bozok Geleneksel Türk Okçuluğu Derneği Başkanı Şükrü Yalman, geleneksel Türk okçuluk sporunun gelecek nesillere aktarılması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Geleneksel okçuluğun Yozgat’ta tanınmaya başlandığına vurgu yapan Yalman, lisanslı sporcu sayısının arttığını ifade etti.

Yalman, geleneksel okçuluğun Yozgat’ta büyük ilgi gördüğünü belirterek, yaş gruplarıyla atış talimlerine devam ettiklerini ifade etti.

Yozgat’ta geleneksel okçuluk alanında ilk kurulan dernek olduklarının altını çizen Yalman, ‘Geçmişten Geleceğe Ata Sporumuz Okçuluk’ projesini hazırladıklarını kaydetti. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nce projenin destekleneceğini dile getiren Yalman, proje kapsamında eğitim faaliyetlerina devam ettiklerini vurguladı. Yalman, dernek olarak somut olmayan kültürel mirasın önemi ve korunması konusunda, özellikle yeni kuşakların daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini göz önünde bulundurarak, geleneksel Türk okçuluğunu, atlı okçuluk ve Türklere ait tüm spor alanlarını geliştirmek, okçuluk tekniklerini öğrenip yaygınlaştırmak, tüm spor ve gençlik faaliyetlerinde aktif olarak Türkiye'de genç neslin sporun her türlü alanı ile tanışmasını amaçladıklarına dikkat çekti.

Geleneksel okçuluğa ilginin her geçen gün arttığına dikkat çeken Yalman, hazırladıkları proje ile geniş kitlelere ulaşmak istediklerini ifade etti.

Yalman ‘’Projemizin amacı yaş, köken, cinsiyet ayırmaksızın toplumun her kesiminden kişilerin yapabileceği ata sporumuz geleneksel Türk okçuluk sporunu ve kültürünü, özellikle gençler arasında yaymak, geliştirmek ve bu amaçla daha çok spor insanı yetiştirmek. Gençlerimizin beden ve ruh sağlığının gelişimine olumlu katkı sağlayan okçuluk sporu faaliyetlerine katılımlarının sağlanması, geleneksel Türk okçuluk sporunun kurumsallaştırılmasına ve gençler arasında sürdürülebilirliğine yardımcı olunması projelerimizin amaçları arasında. Alt yapısı sağlam, bilinçli sporcular yetiştirilmesine, sporda uymaları gereken etik kurallar hakkında bilinçli, öfkesini kontrol edebilen, sporun etik kurallarını özümsemiş sporcu ve taraftarlara dönüşmelerine yardımcı olacağız’’ dedi.
Yozgat Bozok Üniversitesi Geleneksel Türk Okçuluğu Kulübü Başkanı Prof. Dr. Murat Korkmaz ise 5 Şubat’ta 4’üncü Geleneksel Türk Okçuluğu yarışması düzenleyeceklerini söyledi.
Yarışmaya Vali Polat’ı da davet eden Korkmaz, yaklaşık 250 sporcunun katılam sağlamasını beklediklerini ifade etti.
Vali Polat, okçuluğun ata sporlarımızdan birisi olduğunu belirterek bu kültürümüze sahip çıkarak gelecek nesillere aktarımını yaptıkları için okçuluk kulüpleri ve üniversiteli genç okçulara teşekkür etti.
Öte yandan Bozok Geleneksel Türk Okçuluğu Derneği Başkanı Şükrü Yalman ve beraberindekiler Vali Polat'a ok hediye etti.

Yozgat Hakimiyet

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.