Türk Kızılay'dan Yozgat'a kritik çağrı! Hayati önem taşıyor

Türk Kızılay'dan Yozgat'a kritik çağrı! Hayati önem taşıyor

Yozgat’ta son dönemde hava sıcaklıklarını artmasıyla birlikte kan bağışlarını azaldı. Günlük kan bağışı azalması nedeniyle Türk Kızılayı tarafından vatandaşlara kan bağışı çağrısı yapıldı.

A+A-

Yozgat’ta son dönemde hava sıcaklıklarını artmasıyla birlikte kan bağışlarını azaldı. Günlük kan bağışı azalması nedeniyle Türk Kızılayı tarafından vatandaşlara kan bağışı çağrısı yapıldı.

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte yükselen hava sıcaklıkları Türk Kızılayı'na yapılan kan bağış miktarını olumsuz yönde etkiledi.

Türk Kızılayı Yozgat Şubesi kan bağışı kampanyası başlattı. Yozgat Cumhuriyet Alanı’nda konuşlanan Mobil kan bağışı aracı 15 Ağustos’a kadar kan toplayacak.

Türk Kızılay Yozgat Şube Başkanı Faruk İbiş, yaç mevsiminde kan bağışında düşüş yaşandığını söyledi. İbiş, insanların çeşitli gerekçelerle sıcak havalarda kan bağışında bulunmaktan vaz geçtiklerini dile getirerek, "İnsanlarımız 'sıcak havalarda kan vermeyeyim, yaz geçtikten sonra kan veririm' diye düşünüyorlar. Ancak sıcak havaların kan vermeye hiçbir olumsuz etkisi yok, ayrıca kan alma merkezlerimiz sıcaklık açısından da gayet uygun ortamlar sunuyor. Kan verme işleminden sonra yaz aylarında da kış aylarında da yapılacak işlemler aynı. Bol sıvı tüketmemiz gerekiyor. Ayrıca tatile gidenlerde oluyor. Şehrimizdeki öğrencilerimiz evlerine dönüyor. İnsanlar köylerine göç edebiliyorlar. Bunun gibi sebeplerde kan bağışında azalmaya neden olabiliyor" dedi.

“KAN ACİL DEĞİL, SÜREKLİ BİR İHTİYAÇ”

Havaların sıcak olması nedeniyle vatandaşların kan vermekten çekindiklerine işaret eden İbiş, “Ama şunu unutmamalıyız ki, hastalarımız hala ameliyat olmaya, trafik kazaları olmaya devam ediyor. Kan acil bir ihtiyaç değil, sürekli bir ihtiyaç. Bunu benimseyen tüm duyarlı kan bağışçılarımızı haftanın belirli günlerinde serin havaları beklemeden kan bağışı yapmaya bekliyoruz. Kan yapılamayan tek ilaç ve tek üretim yeri insan vücudu. O yüzden tüm vatandaşlarımızı 20 dakikalarını ayırarak kan bağışında bulun maya davet ediyorum. Yaz aylarının diğer aylara nispeten sıcak geçmesi nedeniyle kan vermek istemeyen va tandaşlarımızdan dolayı kan bağı şında azalma görülüyor. Halkımızı özellikle bu kavurucu Ağustos ayı için ekstra bir duyarlılığa davet ediyorum. Sadece 20 dakikalarını ayırarak 3 kişinin hayatını kurtarabilirler” ifadelerini kullandı.

Yozgat’ta kan stoku konusunda sıkıntı yaşanmadığına da dikkat çeken İbiş, 25-40 yaş arası vatandaşların ağırlıklı olarak kan bağışında bulunduklarını aktardı.

Kanın yapay olarak üretilmediğini ve tek kaynağının sadece insan olduğunu aktaran İbiş, ihtiyacı olan insanlar, kan vererek sağlık sunmak için vatandaşlarımızı kan vermeye davet etti. 

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.