Ahmet Emin Seyhan

Ahmet Emin Seyhan

Tüp bebek yöntemi caiz midir?

A+A-

Kadın veya erkekteki bir kusur sebebiyle tabiî ilişkiyle gebeliğin gerçekleşememesi durumunda “tüp bebek yöntemiyle” çocuk sahibi olmakta sakınca yoktur.


Ancak bunun birtakım şartları vardır. Bu şartları şöyle sıralamak mümkündür:


1. Döllendirilecek yumurta ve sperm “nikâhlı eşlere ait” olmalıdır ve bunlardan herhangi biri “bir yabancıya” ait olmamalıdır.


2. Döllenmiş yumurta, başka bir kadının rahminde değil yumurtanın sahibi olan kadının rahminde gelişmelidir. “Taşıyıcı annelik” uygulaması birtakım mahzurlar içerdiği için doğru değildir.


3. Tüp bebek işleminin gerek anne-babanın gerekse doğacak çocuğun maddî ve ruhî sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisinin olmayacağının tıbben sabit olması gereklidir.


4. Başka kadının yumurtası veya kocası dışında yabancı bir erkekten alınan sperm ile bir kadının gebe kalması “insanlık duygularını rencide etmesi” ve “zina unsurlarını taşıması sebebiyle” de kesinlikle caiz değildir.


Sonuç olarak, sağlık sorunları nedeniyle normal yollardan gebe kalamayan ve anne olamayan evli hanımların tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmaları mümkündür. Kanaatimizce yukarıdaki şartlar gerçekleştiğinde İslâmî hükümler açısından “tüp bebek yöntemiyle” çocuk sahibi olmakta hiçbir sakınca yoktur. (28.12.2007)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.