Engin Dinç

Engin Dinç

Tüm dünyaya Hello Brother

A+A-

15 Mart tarihi hem bizim için hem de İslam dünyası için karanlık bir tarih olarak yazıldı tarih defterine… Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 15 Mart 2019 tarihinde gözü dönmüş, ırkçı ve İslam düşmanı bir cani tarafından 51 kişinin katledilip 49 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan katliamın yıl dönümü bu gün.

Her yıl anılan, unutulmayan, cami girişinde onu karşılayan ve katlettiği Davut Nabi’nin “Hello Brother” sözü İslamiyet’in güzelliğinin bir cani tarafından nasıl terörist zihniyetle yok edildiğini ortaya koydu. Müslümanlar hiçbir zaman, bir masumu kilisede katletmedi, elinde silah olmayan birine silah doğrultmadı. Batı sırf Müslümanları böyle göstermek için özel eğitilmiş ajanlarla DAEŞ’i kurdu buna rağmen Müslümanlar katleden olmadılar. İslamofobi, küresel bir kriz haline gelmekte, ülkeler içinde savaş çıkartmak için kurgulanmaktadır. Her ülke, dili, dini, kültürel ve siyasi yapısı ne olursa olsun her ülke İslamofobi ile mücadele etmelidir.

15 Mart’ın yıl dönümünde Diyanet İşleri Başkanlığı, RTÜK ve İletişim Başkanlığı’nın öncülüğünde harika iki program düzenlendi. Birinci Program Ankara’da ATO Congresium’da gerçekleşen ve 2.’si düzenlenen Uluslararası Medya ve İslamofobi Forumu’dur. Diğeri ise Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 6. Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni’dir.

Ülkemiz bu iki etkinlik ile dünyaya İslam’ı en iyi şekilde ifade etmiştir. İslam onların sandığı yada dezenformasyon yaptığı gibi kötülük ile beslenen değil, iyilik ile beslenen ve iyiliği ödüllendiren bir dindir. İslamofobi ise dünyaya kötülük getiren, kötülüğü yayan, aydınlansın diye dua edip çaba harcadığımız dünyamızı karartan bir anlayıştır. İşte aynı gün düzenlenen bu iki etkinlikte de dünyaya verilen ana mesaj budur.

Ne mutlu ki, Türkiye’nin girişimleri ile Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 15 Mart gününü “Uluslararası İslamofobi İle Mücadele Günü” olarak ilan etmiştir.

Tüm dünyaya Türkiye’den Hello Brother…

Önceki ve Sonraki Yazılar