Toprak Mahsulleri Ofisi'nden üreticiye uygun fiyata nohut

Toprak Mahsulleri Ofisi'nden üreticiye uygun fiyata nohut

Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO), Yozgat’ta çiftçi ve üretici öncelikli olmak üzere uygun fiyatlı nohut satışına başladı.

A+A-

Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO), Yozgat’ta çiftçi ve üretici öncelikli olmak üzere uygun fiyatlı nohut satışına başladı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Yerköy Ziraat Odası Başkanı Cahit Metin, ihtiyacı olan üreticileri bu hizmetten yararlanmaya davet etti.

Piyasada 6 lira ve daha üstü fiyatlarla satılan nohut’ un TMO tarafından uygun fiyatla çiftçilerin istifadesine sunulduğuna vurgulayan Ziraat Odası Başkanı Metin, “TMO önemli bir hizmet yapıyor. Nohut ekim sezonundayız. Piyasada 6 lira ve üzeri olan tohumluk nohutlar TMO’da 4 lira 33 kuruşa satılıyor. Üreticilerimiz nohut ihtiyacını buradan giderebilir.” dedi.

TMO Yerköy Şube Müdürlüğü depolarında bulunan 2020 yılı mahsulü 500 ton nohut’ un çiftçi öncelikli olarak satışa açıldığını belirten Ziraat Odası Başkanı Metin, “TMO üreticilere KDV + Borsa dâhil 4 lira 33 kuruş peşin bedelle stoktaki nohut satışına başlanıldı, çiftçimize ve üreticimize büyük bir hizmet. Bu durumdan faydalanmak isteyen çiftçilerimiz TMO. Yerköy Şube Müdürlüğünden 22 Mart 2021 tarihine kadar Çiftçi Kayıt Sistemine(ÇKS) beyan ettiği dönüm üzerinden, dönüme 20 kg olmak üzere alım yapabileceklerini, tüm çiftçilerimizin yararlanmasını istiyoruz. Nohut almak isteyen üreticilerimizin müracaatlarını yapmaları, en geç 25 Mart 2021 tarihine kadar da TMO İşyerlerine nohut bedellerini yatırmaları gerekiyor. Mart ayı içerisinde de talep ettikleri nohutları alabilecekler.” diye konuştu.

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Cahit Metin, çiftçilere yönelik yapılan bu nohut satışı nedeniyle Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’a teşekkür etti.