Toprak işlemesiz tarım Yozgat’ta yaygınlaşıyor

Toprak işlemesiz tarım Yozgat’ta yaygınlaşıyor

Yozgat’ta çiftçiler tarafından tercih edilmeye başlanan toprak işlemesiz tarım il genelinde yaygınlaşmaya başladı.

A+A-

Yozgat’ta çiftçiler tarafından tercih edilmeye başlanan toprak işlemesiz tarım il genelinde yaygınlaşmaya başladı.

Toprak işlemesiz tarımla birlikte daha az masrafla hem çevreci hem de rekoltede yüksek verim almayı amaçlanıyor. Yozgat’ın Sarıkaya ilçesine bağlı Bağlıca Köyü’nde İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri de hazır bulunduğu alanda toprak işlemesiz mercimek ekimi gerçekleştirildi.

Toprak İşlemesiz tarım yönetimi hakkında açıklamalarda bulunan Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, söz konusu sistemin hem Yozgat hem de ülkemiz açısından önemli olduğunu açıkladı.

MASRAFLAR AZALIYOR

Toprak işlemesiz tarım hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, söz konusu sistemin hem Yozgat hem de ülkemiz açısından önemli olduğunu söyledi.

Toprak işlemesiz tarımın bitkiyi ve çevreyi koruduğunu, toprağı herhangi bir toprak işleme aleti ile işlemeden üretim yapıldığının altını çizen Özkaya, bu şekilde hem ekonomiden hem iş gücünden hem de zamandan tasarruf sağlanabildiğini açıkladı.

Özkaya, çiftçinin daha karlı üretim yapmasına imkân sağlandığını, ayrıca toprağın doğal hali ile bırakılarak, toprak yapısının korunduğunu aynı zamanda erozyonun en az seviyeye indirildiğini de söyledi.

SİSTEM ÜZERİDNE UZUN YILLARDIR ÇALIŞILIYOR

Toprak İşlemesiz tarımla ilgili uzun yıllardır çalışma yaptıklarını anlatan Özkaya, Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak da bu konuda eğitim, yayım, gezi, demonstrasyon ve tarla günleri yaptıklarını hatırlattı.

Özkaya, amaçlarının iklim değişikliği ve buna bağlı kuraklığı en çok hissettiğimiz şu günlerde geleneksel işlemeli tarıma göre toprağı ve çevreyi koruyan topraktaki nemi daha fazla muhafaza eden ayrıca daha az masrafla üretim yaparak daha fazla kar sağlayan bu sistemi, Yozgat’ta yaygınlaştırmak ve çiftçilere göstermek olduğunu açıkladı.

5 YILDIR UYGULANIYOR

Bağlıca köyünde 5 yıldır bu sistemi uyguladıklarını kaydeden İl Müdürü Özkaya, “Bu sistemi uygulayan çiftçimiz ve Sarıkaya Bağlıca Köy Muhtarımız Yalçın Akdemir yeni satın aldığı tarlaya da İl Müdürlüğümüzle birlikte bu sistemi mercimekte uygulamak istedi. Bizde İl Müdürlüğü olarak İlçe Müdürlüğümüze ait doğrudan ekim mibzerini kullanarak çiftimizle birlikte mercimek ekimi yaptık. Arazi Sorgun-Sarıkaya yol üzerinde çiftçilerimize örnek olabilecek bir yerde ve yol üzerindedir. İsteyen çiftçilerimiz buradan geçerken bu demonstrasyonumuzu görebilirler. Tüm Yozgat çiftçilerine toprak işlemesiz tarımı tavsiye ediyoruz. Emeğiniz, paranız ve zamanınız boşa gitmesin. Daha az emek, maliyet ve zamanla üstelikte çevreyi ve toprağımız koruyarak tarım yapalım” ifadelerini kullandı.