Toprak İşlemesiz ekim yapılmıştı! Daha fazla verim elde edildi

Toprak İşlemesiz ekim yapılmıştı! Daha fazla verim elde edildi

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Doğankent beldesinde toprak işlemesiz yapılan nohut demonstrasyonunda toprak işlemeli olarak yapılan ekimlerden daha fazla verim alındı.

A+A-

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Doğankent beldesinde toprak işlemesiz yapılan nohut demonstrasyonunda toprak işlemeli olarak yapılan ekimlerden daha fazla verim alındı.

Toprak işlemesiz nohut ekimi; Sorgun ilçesine bağlı Doğankent beldesinde önder çiftçi Veli Çelik’e ait araziye Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli kontrolünde yapılmış, ekimlerde yerli nohut tohumlarından Azkan ve Göksu tohumlukları kullanılmıştı.

Bu demonstrasyonların hasadı Sorgun İlçe Müdürü Yusuf Canbolat, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personeli ve çiftçilerin katılımı ile yapıldı. Geleneksel toprak işlemeli tarıma göre daha iyi sonuçlar alındı.

Yapılan demonstrasyonlarla ilgili olarak Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya; “Çiftçimiz için daha az masraflı, çevremiz ve dünyamız için daha çevreci ve faydalı olan Toprak İşlemesiz tarımı çiftçilerimize yaygınlaştırmak ve göstermek için demonstrasyon çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Bu üretim sezonunda da Sorgun ilçemize bağlı Doğankent beldemizde önder çiftçimizle birlikte bu sistemi köydeki diğer çiftçilerimize uygulayarak göstermek istedik. Çiftçimize doğrudan ekim mibzeri ve teknik personelimizle destek verdik. İl Müdürlüğümüze ait doğrudan ekim mibzeri ile teknik personelimiz kontrolünde ekimi yapıldı. Ekilen demonstrasyonların takibi titizlikle yapıldı. Çiftçimiz bu arazilere hiçbir toprak işlemesi yapmadığından dolayı daha az masraf ve işçilik yaptı.
Hasat sonucunda gördük ki toprak işlemesiz olarak ekilen arazide hiçbir verim kaybı olmadı. Hatta verim artışı oldu. Bu yıl yaşanan kuraklığa bağlı çok büyük oranda verim düşüklükleri oldu. Toprak İşlemeli olarak ekilen yerlerden 40-50 Kg verimler alınırken bizim yaptığımız toprak işlemesiz ekim alanlarında 70-90 Kg/Da verim alındı.
Toprak İşlemesiz Tarım, karasal iklim gösteren yerlerde özellikle kuru alanlarda uygulanabilecek olan bir sistemdir. Bu nedenle çiftçilerimize bu sistemi öneriyoruz. Bu sistemde dikkat edilecek hususlar tarlaya her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi ve yardım alınmasıdır. İl Müdürlüğü olarak biz bu konuda her zaman çiftçimize teknik destek be bilgi vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı. 

Yeni Ufuk