TKDK’dan Yozgat'a çağrı üstüne çağrı!

TKDK’dan Yozgat'a çağrı üstüne çağrı!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat’ın da aralarında bulunduğu 42 ilde yeni başvuru çağrı ilanına çıktı.

A+A-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat’ın da aralarında bulunduğu 42 ilde yeni başvuru çağrı ilanına çıktı. TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü  IPARD II 11. Başvuru Çağrı ilanına çıktı.

Yatırımcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali destek, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’ndan finanse edilecek. Kamu katkısı olarak da adlandırılan program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak finansman kullandırılacak.

18012022-61e6b77380479-default.png

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması (Tıbbi aromatik bitki, süt bitkileri, fide-fidan ve mantar yetiştiriciliği); Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması; Zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri; Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri; Su ürünleri yetiştiriciliği; Makine Parkları; Yenilenebilir enerji yatırımları başlıklarından 40 milyon avroluk destek verileceğini söyledi.

TKDK İl Koordinatörü Türker, pandemi döneminde iş ve işlemlere devam ettiklerine vurgu yaparak, 2021 yılında yatırım tutarı toplam 160 Milyon TL olan 193 yatırım için 67 milyon TL’lik hibe ödemesi yapıldığını ifade etti.

Türker, IPARD programının uygulandığı 42 il içerisinde her yıl en fazla ödeme yapan iller arasında olduklarına değindi. TKDK İl Koordinatörü Türker, IPARD-II 11. Başvuru Çağrı Dönemi ilanına ilişkin bilgi verdi. Türker, “Özelikle küçük ölçekli yatırımların ve çiftçilerimiz destekleneceği “İçerisinde Tıbbi aromatik bitki, süt bitkileri, fide-fidan ve mantar yetiştiriciliği, arıcılık, zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji desteklemelerinin olduğu Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) başlığımızdan 11. Başvuru çağrı ilanına çıkmış bulunmaktayız. Yüzde 55 ile 65 arasında hibe desteği sağlanacak bu başvuruların yapım işi içerenleri için son teslim tarihi 11 Mart 2022, yapım işi içermeyenleri için son teslim tarihi 11 Şubat 2022’dir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız bu tarihlere kadar başvurularını hazırlayıp sunması gerekmektedir. Genç ve kadın girişimcilere sıralama açısından öncelik sağlanacak” dedi.

TKDK İl Koordinatörü Türker, IPARD-II 11. Başvuru Çağrı Dönemi ilanının yayınlandığının altını çizerek, üreticileri ve yatırımcıları hibelerden faydalanmaya davet etti.

TKDK İl Koordinatörü Türker, Yozgat’ın kalkınması için çalışmalarının devam ettiğini, yatırım yapan, yeni istihdam oluşturan, Yozgat’a ve ülkemize katma değer sağlayan her girişimcinin yanında olduklarını, bundan sonra da olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.