TKDK'dan Yozgat'a bal gibi destek

TKDK'dan Yozgat'a bal gibi destek

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, TKDK’nın sağladığı bu destekle ildeki arıcılık ve bal üretimini desteklediğini söyledi.

A+A-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), arıcılık sektöründe faaliyet gösteren ve bu alanla ilgili proje geliştiren üreticilere bal üretimi ve ana arı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla 5 ile 500 bin Euro arasında yüzde 65 geri ödemesiz hibe desteği verdiği belirtildi.

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, TKDK’nın sağladığı bu destekle ildeki arıcılık ve bal üretimini desteklediğini söyledi.

İl Koordinatörü Türker, “İlimiz, doğal florası, bitki deseni itibari ile yüksek arıcılık potansiyeline sahip bir ildir. Arıcılık sektöründe faaliyet gösteren ve bu alanla ilgili proje geliştiren üreticilerimize, bal üretimi ve ana arı yetiştiriciliği için makine, ekipman ve mikro ölçekli işleme ve paketleme tesislerinin kurulması için TKDK 5 ile 500 bin Euro arasında yüzde 65 geri ödemesiz hibe desteği veriyor” dedi.

Üreticilerin TKDK’nın sağladığı bu imkanlardan faydalanması gerektiğinin altını çizen Türker, “Destek tutarının belirlenmesine esas olacak uygun harcamalar; kovan, bal ve diğer arıcılık ürünlerinin üretilmesi, depolanması ve işlenmesine yönelik barınak ve ek binaların yapımı, genişletilmesi, modernizasyonu için gerekli inşaat işleri, lisanslı yetiştiricilerin ana arı üretebileceği yetiştirme istasyonlarının kurulumu için gerekli inşaat işleri, kovan üretimi, bakımı ve yönetimi için gerekli ekipmanların satın alınması, karavan, bal ve diğer arıcılık ürünlerinin üretimi, paketlenmesi, depolanması ve analizi için gerekli makine ve ekipmanın satın alınması, çiftlikte gerçekleştirilecek bal işlenmesi ve paketlenmesine yönelik teknolojik bantların satın alınması ve var olanların modernizasyonu için gerekli yatırımlar, lisanslı yetiştiricilerin ana arı üretebileceği yetiştirme istasyonları için makine ve ekipman satın alınması, projelerin hazırlanması aşamasında hizmet alımı kapsamında danışmanlık ücretleri, fizibilite çalışmaları, lisans ve patent haklarının devralınmasına yönelik alımlardır. Bu ve benzeri alanlarda proje geliştiren yatırımcılar, ayrıca KDV, ÖTV, gelir vergisi, kurumlar vergisi ve gümrük vergisinden de muaf olacaklardır” ifadelerini kullandı.
Arıcılığın son yıllarda dünyada en yaygın yapılan tarımsal faaliyetlerden birisi olduğunu ifade eden Türker, “Arıcılık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve bölgemizde de son yıllarda önemli gelişme kaydeden bir sektör haline gelmiştir. Bundan dolayı TKDK’nın bu desteğinden tüm aracılarımızın faydalanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.