TKDK Yozgat'ta kırsala hayat veriyor

TKDK Yozgat'ta kırsala hayat veriyor

Yozgat'ta AB standartlarında işletmeler kuruluyor, mevcut işletmeler modernize ediliyor.

A+A-

Avrupa Birliği'nin (AB) aday ve potansiyel aday ülkelere mali destek olmak için hazırladığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından uygulanan Katılım Öncesi Katılım Aracı (IPARD) Programı kapsamında, Türkiye'nin 42 ilindeki girişimciler kırsala yatırımlarını sürdürüyor.
Program kapsamında yatırımcılara sunulan hibelerle AB standartlarında işletmeler kuruluyor, mevcut işletmeler modernize ediliyor.

"Kırsalda üretim, kırsalda işleme, kırsalda istihdam" anlayışıyla sürdürülen çalışmalarla binlerce vatandaşa yeni istihdam kapıları açılıyor. 2021'in ilk 9 ayında toplam yatırım bütçesi 1, 6 milyar liralık 3 bin 271 proje için girişimcilere 1, 1 milyar TL hibe ödendi. Faaliyete geçen işletmelerde 6 bin 364 vatandaş istihdam ediliyor.

Sarıkaya’ya UNESCO'dan esinlenen girişimciden "A sınıfı restoran" yatırım yapıldı. Sarıkaya’da yaşayan 34 yaşındaki genç girişimci Talha Murat, dünyada sadece 2 örneği bulunan, Roma Dönemi'nden kalma surların bulunduğu 2 bin yıllık doğal sıcak su kaynağı Basilica Therma Roma Hamamı'nın 2018'de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasıyla bölgede artacak turizm potansiyelini öngördü. Bu öngörüsü üzerine araştırmalara başladı ve TKDK'nın düzenlediği bir bilgilendirme toplantısında hibe fırsatlarını öğrendi. Yatırım yapmaya karar vererek TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğüne proje başvurusu yaptı. Projesinin onaylanmasıyla 1, 8 milyon liraya mal olan restoran inşa etti ve TKDK'dan 985 bin 322 TL hibe aldı. Kapasitesi 600 kişilik restoranda 22 vatandaş istihdam ediliyor.

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, Hayvancılıktan, turizme, el sanatlarına ve yenilenebilir enerji yatırımlarına kadar kırsal alanlarda pek çok yatırımın desteklendiğini söyledi.

TKDK İl Koordinatörü Türker, “Vatandaşların kırsal alanlarda yatırımlara ağırlık vermesi bizi sevindirmektedir. Mevcut işletmelerimizin modernizasyonu ve kapasite artırmasının yanı sıra yeni kurulacak işletmelerde ilimiz ekonomisine ciddi katkılar sunuyor. Yatırımcılarımız arasında genç ve bayan girişimcilerin bulunmasını gelecek adına umut verici olarak değerlendirmekteyiz. Projelerin yatırımcılarımız başta olmak üzere tüm hemşerilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

YATIRIM HARCAMALARI VERGİ’DEN MUAF

TKDK İl Koordinatörü Türker, projeler kapsamında mevcut işletmelerde yapım işlerinin modernizasyonu, genişletilmesi sağlanırken yeni işlet melerde yapılacak inşaat işleri uygun ola rak değerlendirileceğini ifade etti. Türker, “Hem mevcut hem de yeni işletmelerin ihtiyaç duydukları makine ve ekipmanlar ile mimarlık ve mühendislik hizmetlerinin yüz de 50 - yüzde70 oranında desteklenmesi sağlanacak. Ayrıca uygun görülen tüm başvurularda yatırım harcamaları KDV ‘den muaf tutulacak’’ diye konuştu.

PROJE ÜRETİLSİN

Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısın dan önemli bir il olduğunu ifade eden Türker açıklamasında şunları kaydetti: “TKDK, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için büyük katkı sağlamaktadır. Çiftçile rimiz hazırladıkları projelerle daha modern tesislere, daha modern makine ve ekipmanlara sahip olmaktadır. Biz vatandaşlarımızdan daha fazla proje üretmelerini daha fazla yatırım yapmalarını istiyoruz. Amacımız ilimize en iyi hizmeti vermek, daha fazla projeler üreterek, AB desteklerinden daha fazla yararlanmaktır” dedi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.