Engin Dinç

Engin Dinç

Temiz İnternet İçin Türkiye İnternet Etik Kurulu Kurulmalı

A+A-

09 Eylül 2021 tarihinde ikincisi düzenlenen Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlik Çalıştayı’na katılım sağlamıştım. Çalıştayda, 22 farklı sivil toplum kuruluşu temsilcisi yer almış ve gençliği etkisi altına alan internet ile sosyal medya konuşulmuştu.

Çalıştay raporu bugün elime ulaştı. Çalıştay’da, gençlerin din ve Diyanet İşleri Başkanlığına olan ön yargısından bahsetmiş, sosyal medyanın bu ön yargının yayılmasındaki etkisine vurgu yapmıştım. Ayrıca, gençleri dine ve cami kültürüne entegre edebilmenin, onları anlayarak ve ilgi alanlarına göre alanları şekillendirmenin gerekliliğine vurgu yapmıştım. Diğer tüm sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ederek gençlerin hem din ve Diyanet İşleri Başkanlığına hem de devlete olan güven ve sadakatini arttırmanın önemine değinmiştim. Eşcinselliği öven, K-pop gibi akımlar hakkında alınması gereken tedbirleri sıralamıştım. Gönüllülere ve din görevlilerine sosyal medya okuryazarlığı konulu seminerler düzenlemesi gerektiğini ifade etmiştim. Tabi ki en sonunda ise her yerde vurguladığım Türkiye İnternet Etik Kurulu’nun kurulması gerekliliğini dile getirdim. Raporda da tüm bunlara yer verilmiş. Ne mutlu bana ki, Din İşleri Yüksek Kurulu, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü bu alanda çalışma başlattıklarını rapora işlemişler.

 

Daha önce Karanlık İmparatorluğunun Hedefi Gençlik isimli yazımda da vurguladığım gibi ülkemizi her alanda bitirmek isteyen fonlu güçler, en fazla gençlerimizi hedef almaktalar. Çocuklarımıza ulaşmanın en kolay yolu da tabi ki internet ve sosyal medya. Karanlık İmparatorluğu, amaçlarına ulaşmak için çocuklarımızı kendi ürettikleri sosyal medya ağlarının bağımlısı haline getirdi, şimdi ise bizden tamamen koparmayı istiyor. Türk kültür ve geleneğinden uzak, inançsız, ailesiz, cinsiyetsiz, kimliksiz birer yarı robota dönüştürmeyi amaçlıyor ki her geçen gün de bunu adım adım gerçekleştiriyor.

Aileler Durumun Farkında Değil

Aileler bu durumdan bihaber halde günlerini TV karşısında, ellerinde telefonla geçirip duyuyorlar. Oysa gözlerinden sakındığı çocukları ellerine verdikleri küçük kutuya hapsolmuş durumda. Aileler bu durumdan haberdar değil ama devletimizin haberdar olması ve gerekli tedbiri alması lazım.

Özellikle sosyal medya olmayan internet sitelerinde kontrol edilmemiş, pedagojik olarak zararlı içerikler bulunmaktadır. Bu içerikler web sitelerinin yönetimleri tarafından değil, kullanıcıları tarafından üretilip servis edilmektedir. Burada web sitesinin yönetimine düşen görev, ilgili içerikleri analiz etmektir. Fakat web sitesi yöneticilerinin de içerikleri analiz edebileceği bir standart oluşturulmamış, etik ilkeler belirlenmemiştir. Nelerin zararlı olarak kabul edilebileceği ve erişime izin verilmemesi gerektiği belirlenmemiştir. Türkiye İnternet Etik Kurulu kurularak temiz internet sağlanmalı, internetteki bilgi ve paylaşımların içerikleri hakkında standartlar oluşturulmalı, denetlenmeli, etik ilkelere uymayanlar hakkında doğrudan müdahale yoluyla işlem yapılmalıdır.

Türkiye İnternet Etik Kurulu

İnternet Etik Kurulu, Türkiye için ilk defa tarafımdan dile getirilmiş, sonrasında ise birçok sosyal medya fenomeni bunu desteklemiştir. Birçok platformda da bu kurulun kurulması ile ilgili görüşlerimi beyan ettim, peki ben neden bu kurulun kurulmasını istiyorum?

Çin İnternet Etik Kurulu, ülkesinin kültür ve geleneklerine aykırı olduğu gerekçesiyle kendi menşeinden olan PubG Mobile oyununa ve Tiktok uygulamasına erişim engeli getirmiştir. Aynı şekilde Weibu sosyal medya ağı üzerindeki 26 adet K-Pop fan sayfasını “aşırılık” gerekçesiyle kapatmıştır. Çin’in bu yaptığı basın özgürlüğünü kısıtlamak değil, kültür ve geleneğini yozlaşmaktan korumaktır. Ülkemiz ise bu alanda zayıf kalmakta bu nedenle son 20 yılda internet gücüyle en fazla yozlaşan, dejenerasyona maruz kalan ülke olmuştur.

Türkiye İnternet Etik Kurulu kurularak;

  • Sosyal medya ağları denetlenir
  • Youtube içerikleri analiz edilerek pedagojik uyumluluk denetlenir
  • Kurum ve kuruluşların sosyal medya standartları oluşturulur
  • Sosyal medya olmayan internet sitelerinin içerikleri denetlenir
  • TV Kanallarında olduğu gibi sitelere yaş ve içerik kodlaması yapılır
  • Yetişkinler ve çocuklar için ayrı ayrı eğitim çalışmaları yapılır
  • Araştırma ve çalışmalar yapılır
  • Etik kurallara uymayanlara yaptırım uygulanır ve hukuki dayanak elde edilmiş olunur.

Tüm bunlar sosyal medya ve internet ile ilgili yasa ile de güçlendirilir. Böylece daha temiz internete kavuşabiliriz. Bu nedenle Türkiye İnternet Etik Kurulu kurulması çok önemli.

Önceki ve Sonraki Yazılar