Teknofest'e Yozgat damgasını vurdu!

Teknofest'e Yozgat damgasını vurdu!

İstanbul’da düzenlenen Teknofest Türkiye finallerinde Erdoğan Akdağ Fen Lisesi ile Boğazlıyan Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinin hazırladığı projelerin binlerce proje arasından Türkiye 1.si oldu.

A+A-

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, 27 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Teknofest Türkiye finallerinde Erdoğan Akdağ Fen Lisesi ile Boğazlıyan Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinin hazırladığı projelerin binlerce proje arasından Türkiye 1.si olduğunu söyledi.

İlki 2018 yılında gerçekleştirilen ve beşinci yılında uluslararası bir boyut kazanan TEKNOFEST, 27 Nisan-1 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirilmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 5 gün sürecek festival yoğun ilgi görüyor.

teknofest-3.jpg

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla, teknoloji geliştiren bir Türkiye için Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ev sahipliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin milli teknoloji ekosisteminde kritik rol oynayan bakanlıkların, başkanlıkların, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, akademik kurumların ve medya şirketlerinin de aralarında bulunduğu 117 paydaşla birlikte açılışı gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, böylesine önemli bir yarışmada Yozgat’ı temsil eden öğretmen ve öğrencilerinin 1.nci olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

teknofest-4.jpg

Yazıcı, “Düzenlenen Teknofest 2023 Yarışmasında Yozgat’ı temsil eden Bahçesehir Koleji Atakum Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi Biogiyim takımı TÜBİTAK Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri yarışması Canlı Bilimler alanında “BioGiyim: Doğadan İlham ile Giyilebilir Teknoloji” projesiyle Türkiye 1.si olmuştur. Yozgat’ımız Teknofest’te Türkiye Birinciliği rüzgarını estirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Eğitim Teknolojileri Kategorisinde 123 bin başvuru arasından Türkiye finallerinde Erdoğan Akdağ Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Muhammed Ali Kılınç’ın “Roboküp Robotik Kodlama Eğitim Seti” adlı projesi Türkiye Birincisi oldu. Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması kategorisinde ise 26 bin başvurudan Boğazlıyan Bilim Sanat Merkezimizden öğretmenimiz Samet Cengiz ve öğrencimiz Duru Dağıstanlı’nın projesi Türkiye Birincisi oldu.”dedi.

TEKNOFEST TÜRKİYE ÜÇÜNCÜLÜĞÜ YOZGAT’TAN

Yarışmada yine Türkiye üçüncülüğünün de Yozgat’tan olmasının ayrıca mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Yazıcı, “Eğitim Teknolojileri Kategorisinde 123 bin başvuru arasından İstanbul’da yapılan Teknofest Türkiye finallerinde Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi Rehber Öğretmenimiz Mustafa Yılmaz’ın projesi Türkiye üçüncüsü oldu. Bu vesile ile yarışmalarda büyük bir başarı elde ederek bizleri gururlandıran öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.”diye konuştu.

Yeniufuk