TDV, köy okullarını hayır çarşıları ile kütüphaneye kavuşturacak

TDV, köy okullarını hayır çarşıları ile kütüphaneye kavuşturacak

Dünyanın dört bir yanında mazlum ve mağdurların umudu olan Türkiye Diyanet Vakfı, “Gönül Kütüphanemiz” projesi kapsamında gerçekleştirdiği hayır çarşısı etkinliğiyle köy okullarında kütüphane oluşturacak.

A+A-

Dünyanın dört bir yanında mazlum ve mağdurların umudu olan Türkiye Diyanet Vakfı, “Gönül Kütüphanemiz” projesi kapsamında gerçekleştirdiği hayır çarşısı etkinliğiyle köy okullarında kütüphane oluşturacak.

2-007.jpeg

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü Gönüllü Koordinatörlüğü tarafından kadın kollarının bulunduğu 22 ilde hayır çarşısı etkinliği düzenlenmeye başlandı.

Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Cami avlusunda gerçekleştirilen hayır çarşısının açılışı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın eşi Seher Erbaş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı, Dr. Burhan İşliyen, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

3-005.jpeg

Açılışta konuşan Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Fatma Haral Efe, birçok köy okulunda kütüphane olmadığını belirlediklerini ve bu alandaki eksiliği tamamlamak için “Gönül Kütüphanemiz” adı altında proje başlattıklarını söyledi.

Proje kapsamında köy okullarını kütüphaneyle buluşturmak istediklerini ifade eden Efe, “Kadın kollarımızın bulunduğu 22 ilde hayır çarşısı etkinliği düzenleyerek buradan elde edilecek gelirle okullarımıza kütüphane kurmuş olacağız” dedi.

4-005.jpeg

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı da, her türlü iyilik faaliyetinin arkasında ruhunu, gayretini, duasını, el birliğiyle ortaya koyan gönüllüler olduğunu söyledi.

Türkiye Diyanet Vakfı gönüllülerinin desteğiyle açılan hayır çarşısının çok önemli bir amaca hizmet edeceğini dile getiren Martı, “Böyle bir kermesin doğrusunu söylemek gerekirse belki de en önemli altı çizilmesi gereken özelliği kermeste elde edeceğimiz kazancın tamamının okul kütüphanelerine kitap olarak hediye bağışına dönüşecek olmasıdır. İlkokul, ortaokul ve liselerde kütüphaneler kurulacak. İlme katkısından, bilgiye katkısından çocuklarımızın gelişimine katkısından dolayı da ben Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Kollarımıza hassaten hayır çarşısı için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın eşi Seher Erbaş da Türkiye Diyanet Vakfı gibi büyük bir vakfın kadın kollarının olmasını önemsediğini dile getirdi.

Erbaş, kadınların bir konuya el attığı zaman ortaya çok güzel işlerin çıktığına dikkati çekerek, “Yaratılış itibariyle ince ruhlu olduğumuz için böyle güzellikler çıktığına inanıyorum. Beyefendilerin ulaşamadığı, göremediği veya giremediği yerlere kadınlar rahatlıkla girebiliyor. İhtiyaç sahibi insanların duygularını bir anne olarak daha iyi anlayabiliyor ve ihtiyaçların karşılanabilmesi için gayret gösteriyoruz. Bugün ki hayır çarşısı etkinliği de bunlardan birisi. Yine bir ihtiyaç tespit edilmiş ve kadınlarımız o ihtiyacın giderilebilmesi için el birliğiyle var güçleriyle çaba gösteriyor. İnşallah kadın kollarımız daha çok güzel işlere imza atacak daha güzel projeler gerçekleştirecek” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından el işçiliği ile ayetlerin yazıldığı kitap ayracı seti, yine el işçiliği ile yapılan fincan takımı ve deri çantanın açık artırma usulüyle satışları gerçekleştirildi.

Daha sonra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen’in duasıyla hayır çarşısı açıldı.

3 gün boyunca devam edecek olan hayır çarşısı saat 10:00-18:00 saatleri arasında gezilebilecek.

Çarşıda, gönüllüler ve 29 Mayıs Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan gıdaların yanı sıra el yapımı ürünler, kıyafet ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınları yer alıyor.

İlgili Haberler