TBMM'de bu hafta 86 maddelik önemli bir torba yasa teklifi gündemde

TBMM'de bu hafta 86 maddelik önemli bir torba yasa teklifi gündemde

AK Parti tarafından hazırlanan teklif, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda tamamlanan görüşmelerin ardından Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak.

A+A-

AK Parti tarafından hazırlanan teklif, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda tamamlanan görüşmelerin ardından Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak. Teklif, birçok önemli düzenlemeyi içeriyor ve çalışan emeklilere 5 bin lira ek ödeme yapılmasını öngören bir madde de içeriyor.

Görüşmelerin yanı sıra, Meclis Dijital Mecralar Komisyonu'nda da önemli bir gelişme yaşanacak. 7 Aralık'ta gerçekleşecek toplantıda, TikTok temsilcileri dinlenecek ve platformun gündeme getirdiği tartışmalı uygulamalar ele alınacak.

Torba yasa teklifi, deprem bölgelerinde yapı malzemelerinin satışında ve yapım işlerinde fırsatçılık yapanlara yönelik önemli cezai düzenlemeler içeriyor. Bu çerçevede, fahiş fiyat uygulayanlara verilecek cezalar 10 kat artırılacak.

Teklifin içeriğinde ekonomik düzenlemeler de bulunuyor. Kur Korumalı Mevduat hesaplarındaki vergi istisnasının devam etmesi, şirketlerin borçlarını yeniden yapılandırabilmeleri için sürenin 2 yıl daha uzatılması gibi maddeler teklif kapsamında yer alıyor. Ayrıca, şans oyunlarında ikramiye dağıtım oranının üst sınırının yüzde 93'e çıkarılması da dikkat çekiyor.

Çalışan emeklilere yönelik düzenleme ise bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin liralık ek ödemeden faydalanma imkanı sunacak.

TBMM'de gerçekleşecek yoğun mesainin, ülke genelinde birçok sektörü etkileyen kapsamlı düzenlemelerle sonuçlanması bekleniyor. Özellikle deprem bölgelerindeki yapı malzemeleri sektöründe yaşanan fırsatçılık ve dijital mecralardaki sorunların ele alınması, önümüzdeki günlerde gelişmelerin şekillenmesine katkı sağlayacak.

Etiketler : ,
İlgili Haberler