Sürücülere başlama tarihi açıklandı! Cezası 2 bin 568 lira

Sürücülere başlama tarihi açıklandı! Cezası 2 bin 568 lira

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, zorunlu kış lastiği uygulamasının başlama tarihini açıkladı.

A+A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, zorunlu kış lastiği uygulamasının başlama tarihini açıkladı. 1 Aralık'tan itibaren 4 ay boyunca geçerli olacak olan kış lastiği zorunluluğuyla ilgili olarak sürücülere çağrıda bulunan Bakan Uraloğlu, kar yağmasını beklemeyip lastikleri şimdiden taktırmalarını önerdi.

Bakan Uraloğlu, yazılı açıklamasında, kış lastiği kullanma zorunluluğunun 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında geçerli olacağını belirtti. Ticari araçlarda İstanbul için zorunlu kış lastiği uygulamasının ise 25 Kasım'da başladığını hatırlattı.

Sürücülere seslenen Bakan Uraloğlu, "Kış şartlarına uygun olmayan ve kış lastiksiz araçlarla yola çıkmayalım. Yola çıkmadan önce hava ve yol durumu hakkında mutlaka bilgi sahibi olalım" dedi. Ayrıca, araçlarda zincir, takoz ve çekme halatlarının bulundurulmasını vurgulayarak, olumsuz hava şartlarında yolun sol şeridini boş bırakılması ve karla mücadele araçlarına fazla yaklaşılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Açıklamada, 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında kamyon, çekici, tanker, otobüs, kamyonet, minibüs ve otomobillerin kış lastiği kullanma zorunluluğuna dikkat çekildi. Ayrıca, bu dönemde değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin de kış lastiği olması gerektiği belirtildi.

Kış lastiği takmamanın cezasının 2 bin 568 lira olduğunu ifade eden Bakan Uraloğlu, denetlemelerin Bakanlık personeli, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim yetkilileri tarafından yapılacağını duyurdu.

Bakan Uraloğlu ayrıca, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün kış aylarına yönelik hazırlıklarını tamamladığını ve kar mücadele ekiplerinin 68 bin 726 km'lik yol ağında çalışmalarını sürdüreceğini belirtti. Bu kapsamda, 448 kar mücadele merkezi, 11 bin 828 makine ve ekipman, 13 bin 238 personel ile kar mücadelesi gerçekleştirilecek.

İlgili Haberler