Stoklar azaldı! Tüm Yozgatlılar davet edildi

Stoklar azaldı! Tüm Yozgatlılar davet edildi

Kızılay Yozgat Kan Merkezi Cumhuriyet Meydanı’nda kurduğu stantla vatandaşların kan bağışlarını almaya devam ediyor.

A+A-

Kızılay Kan Merkezi yetkilileri Koronavirüs Salgını’ndan dolayı vatandaşların kan vermek konusunda tedirgin olduklarını dile getirirken kendilerinin tüm salgın tedbirlerine uygun bir şekilde kan bağışını kabul ettiklerini dile getiriyor. Her kan bağışı kurtarılan bir hayattır diyen yetkililer Yozgatlı vatandaşları kan vermeye davet ediyorlar.

KAN BAĞIŞININ ÖNEMİ

Kan vermek insan vücudu için oldukça önemli ve faydalı. Günlük yaşantıda herhangi bir zararı olmayan kan bağışı vücuttaki kalp krizi ihtimalini de yüzde 90 azaltıyor. Baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinen kan bağışı bunların dengelenmesinde önemli rol oynuyor. Kan verince vücutta ki kan hücreleri yenileniyor bu da daha sağlıklı ve daha güçlü olmanızı sağlıyor. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 oranında azaltıyor. Baş ağrısına iyi geliyor. Stres gibi rahatsızlıkların çözümüne iyi geliyor. Yüksek tansiyona iyi geldiği gibi kanda bulunan yüksek yağ oranını düşürür. Kemik iliğinin yağlanmasını önler. Aynı zamanda kan verirken kan grubu taramasından ücretsiz yararlanırsınız. Düzenli olarak kan vermek vücudu yeniler. Kan verildiği zaman kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir. 

“KAN BAĞIŞI AZALDI”

Yozgat Kızılay Kan Merkezi Müdürü Selçuk Cansız ilimizde yapılan kan bağışları ile ilgili olarak,"Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat'ta da, COVİD-19 pandemisinden dolayı bir düşüş söz konusu. Vatandaşlarda ister istemez bir çekingenlik oluyor. Dolayısı ile kan vermede de belli bir oranda azalma oldu. Yani koronavirüs salgını kan bağışını da etkiledi. İlk zamanlarda ameliyatlar, cerrahi işlemler de bir müddet ertelendiği için hastanelerin kan isteği de azalmıştı. Normalleşme süreci ile birlikte kan ihtiyacı da yapılan ameliyat sayısına bağlı olarak arttı. Vatandaşlar kan bağış merkezimize gelip COVİD-19 testi yapılıp yapılmadığını bile soruyorlar. Tabi ki biz Kızılay olarak COVİD-19 testi yapmıyoruz. Çünkü COVİD-19 kan yoluyla bulaşan bir hastalık değil sadece solunum yoluyla bulaşan bir hastalık. Yani kan yolunu etkilemediği için COVİD-19 testi yapmıyoruz” dedi.

KIZILAY 18 KASIM’A KADAR MEYDANDA

18 Kasım’a kadar Cumhuriyet Meydanı'nda bulunacağız diyen Türk Kızılayı Yozgat Kan Bağış Merkezi Müdürü Selçuk Cansız,”Burada bulunduğumuz süre boyunca gönüllü Yozgatlı vatandaşlarımızdan kan bağışı alıyoruz. Aldığımız kan miktarı Yozgat için düşük. COVİD-19 salgınından önce günlük kan bağışı oranımız şuan ki rakamların üzerinde oluyordu. Ben buradan vatandaşa seslenmek istiyorum. Şuan Kan Bağış Merkezimizde hijyen kurallarımız en üst seviyede, kurallara riayet ederek çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın gönlü ferah olabilir ve gönül rahatlığı ile Cumhuriyet Meydanımızda bulunan Kan Merkezi aracımıza gelip kan verebilirler. Her gün hatta her kan bağışından sonra dezenfekte işlemlerimizi yapıyoruz. Zaten kullandığımız malzemeler tek kullanımlık olduğundan herhangi bir risk ortamı da yaratmıyor. Vatandaşlar, kan ihtiyacı olan hastalarımız için Kan Merkezimize içleri rahat bir şekilde gelebilir ve bağışta bulunabilirler” ifadelerini kullandı.

Yozgat Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.