Sosyal medya ve internet haberciliği düzenlemesi mecliste

Sosyal medya ve internet haberciliği düzenlemesi mecliste

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin kanun tekliflerini yasalaştırmak için mesai yapacak.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin kanun tekliflerini yasalaştırmak için mesai yapacak.

TBMM, yaz dönemi öncesinde, yasama ve denetim faaliyetleri yürüteceği yoğun bir haftaya daha giriyor. Mecliste İstanbul Finans Merkezi, 6. Yargı Paketi ile basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin kanun tekliflerini yasalaştırmak, Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 18 ay uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşülecek.

Basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenleme karara bağlanacak. Geçen hafta Adalet Komisyonu’nda kabul edilerek meclise gönderilen Dezenformasyonla mücadeleyi hedefleyen internet haber sitelerini süreli yayın kapsamına alan düzenlemeleri de içeren yasa teklifi görüşülmeye başlanacak.

Genel Kurulda, basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenlemeleri içeren Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak. Teklifle internet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınacak. Basın kartı başvurusu İletişim Başkanlığına yapılacak, resmi nitelikte kimlik belgesi olarak kabul edilecek. Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Resmi ilanlar, şartları Basın İlan Kurumu Genel Kurulunca belirlenecek internet haber sitelerinde de yayımlanacak. İhaleler, işin yapılacağı yerde çıkan bir gazetenin yanı sıra bir internet haber sitesinde de duyurulabilecek.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.