Engin Dinç

Engin Dinç

Sosyal Medya Sinekleri

A+A-

Sinekler nerede gezinirsiniz bilirsiniz. Pislik, leş, kanalizasyon atığı… Sosyal medya sinekleri de farklı yerlerde gezinmiyor.

Türkiye’de yapılan ve yayılan haberlerin %49’unun yalan ve çarpıtılmış olduğunu Oxford Üniversitesi yaptığı araştırmada gözler önüne sermişti. Gel gelelim günümüzde bu oran %80’lere ulaşmayı başardı. Artık sosyal medyada ne görüyorsak acaba yalan mı demiyoruz, acaba doğru mu diyoruz. Eleştirel bakış açısı ile bakmak iyi güzel de mide bulandırıcı değil mi sizce de?

Bazı kişiler var, yalanla kendilerini büyüten, adam eden tipler… Yalan siyaset, yalan aktivizm gibi içeriklerle adam oluyorlar. Tek başına yolda görseniz selam vermeyeceğiniz tipler yalanla, algıyla halka kendisini konuşturtuyor. Dedim ya kimisi siyasetçi kimisi komplo teoristyeni… Mülteciler üzerinden siyaset yapanlar bir yandan, küreselciler bizi bilmem ne yapacak kafasında olan teoristyenler bir yandan halkın güvenini, iliğini, kemiğini emdiler. Onlar sömüre sömüre takipçi toplarken, meclisteki büyük abiler de ağızları açık seyrettiler, etmeye de devam ediyorlar. Gerekirsesi yok artık, sürekli yalan konuşan, komplo üreten, halkın huzur ve güvenini yıkan adamları cezaevine gönderin!

Yalan haberi ortaya atan kişilerin yanında bir de sinekler var. Anında ortaya çıkar, küfür eder, hakaret eder, kimliksiz, kişiliksiz, karaktersiz tipler… Bunlar tek elden yönetilir, yalanı ortaya açan bu sineklerin etrafına üşüşmesi için bunlara leş verir, karnını doyurur. Bunlarda böyle adam olurlar. Yalan haber okumaktan, devlete saldırı yapanlara suiistimal gösterilmesini izlemekten bunaldık artık… Bu sinekleri ilaçlayıp, pislikleri de hak ettiği yere göndermek lazım.

Yalan haberle mücadele eden bir avuç insan var. Bunlar da bir araya gelmişler ve bazı haber doğrulama platformları kurmuşlar. Duyum.net benim takip ettiğim, temiz, kısa, öz bilgi veren sistemlerden bir tanesi. Siyaset yok, fikir beyan etmek yok. Temiz ve ham şekilde yalan mı doğru mu ortaya koyup köşesine çekiliyor. Hiçbir siyasi münakaşaya dâhil değil, oradan fon alıyor buradan fon alıyor diye yaftalanamıyor. Kendi halinde ve basit bir web sitesi ve sosyal medyalardan ibaret bir platform. Bakın bunu birileri yapmış, hala neden devlet eliyle adam akıllı bir haber doğrulama platformu kurulmadı?

Yaz geldi, sinekler arttı, seçim geldikçe daha da artacak, eminim seçim sonunda daha da artacak. Sinek ilaçlaması yapalım, sosyal medyamız temiz olsun. Siber vatanı savunmasız bırakmayın…

Önceki ve Sonraki Yazılar