“Sosyal Girişimcilik Eğitimi” düzenlendi

“Sosyal Girişimcilik Eğitimi” düzenlendi

“Genç Değişim, Genç Gelişim” başlıklı proje kapsamında “Sosyal Girişimcilik Eğitimi” 21-22 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenlendi.

A+A-

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve Sorgun Gençlik Merkezi işbirliğinde yürütülen “Genç Değişim, Genç Gelişim” başlıklı proje kapsamında “Sosyal Girişimcilik Eğitimi” 21-22 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenlendi.

Sorgun Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz Eğitimle alakalı yaptığı açıklamada “Eğitim programı ile gençler “Sosyal Girişimcilik” eğitiminde, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve devlet sektörünün kesişim noktasında bulunan sosyal girişimcilik dünyasını daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Eğitimin sonunda gençler sosyal girişimcilik felsefesiyle tanışmış ve Dünya’daki iyi örnekleri incelemiş, sosyal girişim düşünce yapısını ve yöntemlerini kişisel yaşamında kullanabilecek ve hayalindeki sosyal fayda fikrini hayata geçirmek için gerekli teknik becerileri kazanmış olacaktır” diye konuştu.

Eğitimin katılımcılara kazanımları hakkında da bilgiler veren Başkan Uğuz, Sosyal girişimcilik nedir ve ne işe yarar?, Sosyal girişimciliğin ana felsefesi nedir?, Sosyal girişimci hangi yöntemleri kullanır?, Dünyada ve Türkiye’de örnekleri nelerdir?, Sosyal girişim firmalarının normal firmalardan farkları nelerdir?, Sosyal girişimcilerinin normal girişimcilerden farkları nelerdir?, Kimler sosyal girişimci olabilir?
Eğitimin sonunda gençler; sosyal girişimcilik felsefesiyle tanışacak ve Dünya’daki iyi örnekleri inceleyecek, sosyal girişim düşünce yapısını ve yöntemlerini kişisel yaşamında veya firmasında kullanabilecek ve hayalin sosyal fayda fikrini hayata geçirmek için gerekli teknik becerileri kazanacaktır.
Eğitmenimiz Selahattin Ciritci, Maliye ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun olmuştur. Hali hazırda girişimcilik alanında yüksek lisansı yapmaktadır. 2000’li yılların başında bu yana başladığı sivil toplum ve gençlik alanındaki çalışmalara profesyonel eğitmen olarak devam etmektedir. Ciritci, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonunun eğitmen havuzlarında bulunmaktadır. 2011 yılında katıldığı Young America Young Turkey Young Armenia programına katılarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ki sivil toplum kuruluşlarını yerinde inceleme şansı bulmuş ve bir ALUMNI olarak çalışmalarına devam etmektedir. Son yıllarda özellikle girişimcilik, sosyal girişimcilik, sosyal uyum ve gençlik istihdamı konularında çalışmalar yapmaktadır.