SORGED’den Yozgat'ta gençlere problem çözme eğitimi

SORGED’den Yozgat'ta gençlere problem çözme eğitimi

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından ‘Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Eğitimi’ düzenlenecek.

A+A-

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Müdürlüğü tarafından desteklenen ve Sorgun Gençlik Derneği’nce yürütülen, “İŞ'te Farkı Sen Yarat” başlıklı proje kapsamında "Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme" 18-19 Aralık 2021 tarihlerinde düzenlenecek.

SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Eğitimi’nin iki gün süreceğini söyledi. Eğitim programınan 30 katılımcı ile sınırlı tutulduğuna vurgu yapan Uğuz, 17-30 yaş arası gençlerin başvuru yapabileceğini kaydetti.

Teknolojide hızla dönüşüm yaşandığının altını çizen Uğuz, gençlerin beklenti ve ihtiyaçlarının da değiştiğini dile getirdi.

Uğuz, “İçerik artık meta haline gelmiş ve değersizleşmiştir. Günümüzde işverenler mezun gençlerden içerik değil yetkinlik istemektedir. Projemiz ile bu dönüşüm süreçlerine gençleri dâhil ederek mesleki gelişimlerine katkı sunulması, böylelikle gençlerin 21. Yüzyılda ihtiyaç duyulan becerileri kazanmaları hedeflenmekteyiz.

Sadece düşünmenin yetmediği, eleştirel ve analitik bir düşünme tarzına sahip olmanın insanlar için ayırt edici bir özellik olduğu sürekli olarak vurgulanmaktadır. Öyle ki geçmişten günümüze lider, büyük devlet insanı, büyük komutan, kanaat önderi ya da yol gösterici olarak görülen ve "bilgin, bilge ya da alim" olarak nitelendirilen kişilerin, diğer kişilerden daha farklı bir düşünme tarzına sahip oldukları sürekli olarak dile getirilmiştir. Günümüzde ise bu beceriler 21. yüzyıl becerileri olarak kabul edilmekte ve sadece akademik ortamlarda değil aynı zamanda profesyonel çevrelerde de oldukça değerli bir beceri olarak görülmektedir. Bu bağlamda eleştirel ve analitik düşünme becerisinin kişilere kazandırılması toplum ve kişi açısından büyük bir önem taşımaktadır” dedi.

Eğitim ile katılımcıların, eleştirel düşünme ve problem çözme konusundaki farkındalıklarını artırmak, yaptıkları ya da yapacakları işin doğasını sorgulamalarına yardımcı olmak, kendi alanları ile ilgili yorumlar yapabilmelerini sağlamak ve bu beceriyi nasıl kazandırabilecekleri konusunda ipuçları verilmesinin amaçlandığını belirten Uğuz, katılımcıların "Eleştirel Düşünme" bakış açısını kavramaları, aktarılacak metodolojiyi kullanarak stratejik düşünme, problem çözme ve karar alma becerilerini geliştirmek hedeflendiğini ifade etti.

Uğuz, “ Eğitim programı ile, karmaşık problemleri çözme ve doğru karar alma, güvenilir seçimler yapma, potansiyelini ortaya koyma, kaynaklarını doğru yönetme ve hedeflediği sonuçlara en etkin yoldan ulaşma becerileri ile ilgili aktarım yapılacaktır” dedi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.