SORGED Yozgat'ta gençlere 10 yıldır yön veriyor

SORGED Yozgat'ta gençlere 10 yıldır yön veriyor

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED), gençlerin sosyal, kültürel, eğitim, sağlık, çevre ve spor alanlarında gelişimine katkı sağlayarak geçtiğimiz günlerde 10. yılını kutladı.

A+A-

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED), gençlerin sosyal, kültürel, eğitim, sağlık, çevre ve spor alanlarında gelişimine katkı sağlayarak geçtiğimiz günlerde 10. yılını kutladı. Dernek, gençlik politikalarının iyileştirilmesine katkıda bulunmanın yanı sıra gönüllülük, yardımlaşma ve dayanışma kültürünü gençler arasında yaygınlaştırmayı hedefliyor.

SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, dijital çağda gençlerin iş sahibi olabilmeleri için 21. yüzyıl becerilerini kazandırmaya odaklandıklarını belirtti. Başkan Uğuz, gençlerin sorunları yaratıcı biçimde çözme, takım çalışması, iletişim, motivasyon, dil becerileri ve girişimcilik gibi alanlarda donanımlı hale gelmelerine destek olduklarını vurguladı. Ayrıca, engelli gençler başta olmak üzere dezavantajlı gençlerin topluma uyumlarına katkı sağlamayı amaçlayan çalışmalara da öncülük ettiklerini ifade etti.

Başkan Uğuz, gençlerin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bireyler olmalarını sağlamak amacıyla çeşitli eğitimler düzenlediklerini ve ulusal-uluslararası projelerde aktif rol aldıklarını açıkladı. SORGED'in Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri ile yaptığı işbirlikleri neticesinde birçok genci ücretsiz olarak yurt dışına gönderdiğini ve gençleri uluslararası arenada yetkin bireyler haline getirmeye çalıştıklarını belirtti.

SORGED, bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda 100'den fazla proje yürüttü. Ayrıca, 500'den fazla genci Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programlarıyla yurt dışına göndererek onların kültürel ve akademik deneyim kazanmalarına olanak tanıdı. Avrupa'dan Yozgat'a getirdikleri öğretmenler, akademisyenler ve çeşitli meslek sahipleri ile kültür alışverişini destekleyen SORGED, Avrupa Dayanışma Programı kapsamında aldığı Kalite Sertifikası ile de önemli bir başarı elde etti.

Sorgun Gençlik Derneği, 2014 yılında Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kuruldu. Dernek, gençlerin toplum içinde daha etkin rol almasını sağlamak, kültürel değerlere bağlı bir gençlik yetiştirmek, ve gençlerin ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilir bireyler olmalarına katkıda bulunmak amacıyla faaliyet gösteriyor. Dernek, gençlere yönelik eğitimler, kurslar, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek gençlerin potansiyellerini maksimum seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

İlgili Haberler