Son rakam paylaşıldı! Yozgat'ta 229 çifte verildi

Son rakam paylaşıldı! Yozgat'ta 229 çifte verildi

Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat'ta da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, evliliğe adım atacak çiftlere yönelik ‘Evlilik Öncesi Eğitim Programı’nı uyguluyor.

A+A-

Yozgat’ta 229 çiftte evlilik eğitim verildi. Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat'ta da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, evliliğe adım atacak çiftlere yönelik ‘Evlilik Öncesi Eğitim Programı’nı uyguluyor.

Aile kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlerin; evlilik hayatına hazırlanmaları, "iyi bir başlangıç" yapabilmeleri için, 2013 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca oluşturulan "Evlilik Öncesi Eğitim Programı" Yozgat’ta da gerçekleştiriliyor.

Evlilik Öncesi Eğitim Programı, evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri, etkili iletişim kurma yollarını ve olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmeleri evliliğe “iyi bir başlangıç yapabilme” fırsatı sağlıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlerin birbirini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri, etkili iletişim kurma yollarını öğrenebilmeleri için 2013 yılında Evlilik Öncesi Eğitim (EÖE) Programı oluşturulduğunu söyledi.

İl Müdürü Neşeli, söz konusu eğitimler hem bu alanda eğitim alan personel hem de Aile Eğitim Programı (AEP) eğiticileri tarafından verildiğini aktardı.

Aile İl Müdürü Neşeli"Evlilik öncesi eğitim programı ile evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlerin, evlilik hayatına hazırlamalarının amaçlandığını, evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri amacıyla etkili iletişim kurma yollarını ve sorunlarla nasıl baş edeceklerini öğrenmelerine imkan sağlayan bir program olduğunu ve çiftlere evliliğe iyi bir başlangıç yapabilme fırsatı verilmektedir. İlimizde yapılan eğitimlerle 229 çifte ulaştık” dedi.

Başvuru nasıl yapılıyor?

Aile Danışmanlığı Hizmeti almak isteyen vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ve Sosyal Hizmet Merkezlerine bizzat ya da e-Devlet üzerinden başvuru yapabiliyor. E-Devlet üzerinden başvuru yapıldığında, uzman personel başvuru sahibi ile irtibata geçerek randevu veriyor.

Yozgat Hakimiyet