Son günlerde Türkiye'yi çok etkiledi! Korunma rehberi hazırlandı

Son günlerde Türkiye'yi çok etkiledi! Korunma rehberi hazırlandı

Sağlık Bakanlığı'ndan sivrisineklere karşı korunma rehberi hazırladı.

A+A-

Son günlerde Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde başlayan sivrisinek ısırıkları salgını birçok insanı etkiliyor. Batı Nil Virüsü gibi farklı virüslerin yayılımında da etkili olan sivrisinek ısırıklarına karşı Sağlık Bakanlığı korunma rehberi hazırladı.

Sivrisinek sokmasından korunmak için uzun kollu gömlek ve pantolon gibivücutta açık yer kalmayacak şekilde mümkün olduğunca kapalı kıyafetleringiyilmesi tercih edilmelidir.

Konaklamak ve dinlenmek amacıyla kliması olan kapalı yerlerde veya kapı vepencerelerinde sineklik olan yerlerde kalınmalıdır. Eğer dışarıda kalınıyorsacibinlik kullanılması önerilmektedir. Gebe ve emzirenlerde güvenliği kanıtlanmış, T.C. Sağlık Bakanlığı’ndanruhsatlı ve onaylı repellentler (sivrisinek kovucular) kullanılmalıdır. Bu ürünler, mutlaka kullanma talimatı doğrultusunda uygulanmalıdır. 2 aydan küçük çocuklarda repellentler kullanılmamalıdır. Çocukların elleri, gözleri ve ağızları ile ciltteki kesilere repellent uygulanmamasına dikkat edilmelidir. Yetişkinler repellenti kendi ellerine sıktıktan sonra ellerini sürerek çocukların yüzlerine uygulamalıdırlar. Bebek ve çocuklara da kollarını ve bacaklarını örten giysiler giydirilmelidir. Bebeklerin ve çocukların korunması amacıyla bebek arabaları ve taşımak amacıyla kullanılan araçlarda sivrisineklerden korunmayı sağlayıcı tedbirler alınmalıdır.

SonBahçe civarında kalıcı su birikintilerinin olmamasına dikkat edilmelidir (havuz, kovalar, çeşme yalakları vb.). Mevcut olanların suyu 2-3 günde bir değiştirilmelidir. Çünkü sivrisinekler küçük miktardaki durgun su birikintilerine bile yumurta bırakırlar. Bırakılan yarım kova sudan binlerce sivrisinek çıkabilir. İçinde su birikebilecek kapların ağzı kapalı tutulmalı, ters çevrilmeli veya imha edilmelidir. Suyu boşaltılan kapların iç yüzeyleri bir fırça ile temizlenmelidir.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.