Şok eden rapor! Yüzde 27’si istifa etmeyi düşünüyor

Şok eden rapor! Yüzde 27’si istifa etmeyi düşünüyor

Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) tarafından hazırlanan “COVID-19 ile Mücadele Sürecinde Sağlık Çalışanları Araştırması’nı Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas değerlendirdi.

A+A-

Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) tarafından hazırlanan “COVID-19 ile Mücadele Sürecinde Sağlık Çalışanları Araştırması’nı Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas değerlendirdi.

Sağlık çalışanları kutsal mesleklerinden soğuyor

Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, "Sağlık-Sen tarafından Covid-19 ile Mücadele Sürecinde "Sağlık Çalışanları Araştırması" yapılmıştır. Araştırmamız sağlık çalışanlarının çok zor bir süreçten geçtiğini ortaya koymaktadır. Araştırma neticesinde; Sağlık çalışanlarımızın iş yükü artmış, alım gücü düşmüş, stres ve tükenmişlik hissi yaşamaya başlamıştır. Araştırma bulgularımız, sağlık çalışanları açısından alarm zilleri çalan bir tablonun varlığını ortaya koymaktadır" dedi.

Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) tarafından hazırlanan “COVID-19 ile Mücadele Sürecinde Sağlık Çalışanları Araştırması’nı Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas değerlendirdi.

Ağır çalışma koşullarının sağlık çalışanlarının kişisel, sosyal ve aile yaşamlarını olumsuz etkilediğini dile getiren Erciyas, “Oysa sağlıkla iştigal edenlerin yani görevi hayat kurtarmak olan sağlık çalışanlarının tam tersi bir duruma sahip olmaları gerekmektedir. Maalesef araştırma bulgularımız, sağlık çalışanları açısından alarm zilleri çalan bir tablonun varlığını ortaya koymaktadır. Pandemiyle birlikte artan iş yükünden dolayı yorulduğunu veya çok yorulduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 97,7. Uyku sürelerinin ve kalitesinin düştüğünü dile getirenlerin oranı ise yüzde 81,4. Bu verileri, başta yetkililer olmak üzere herkesin iyi tahlil etmesi gerekir. Bu durum, sağlık çalışanları açısından “Alarm zilleri çalıyor” noktasındadır" dedi.

Erciyas, araştırmaya göre, sağlık çalışanlarının ekonomik durumlarının da kötüye gittiğini kaydetti. Erciyas, "Çalışanların yüzde 75’i önceki yıllara göre diğer memurlardan daha düşük ücret almaktadır. Geçtiğimiz yıllara göre alım gücünün düştüğünü söyleyenlerin oranı ise yüzde 87’nin üzerindedir" açıklamalarında bulundu.

Sağlık çalışanlarının en büyük sorununun adaletsiz döner sermaye sistemi olduğunu aktaran Erciyas, “Sağlık çalışanlarına can suyu olması gereken döner sermaye sistemini yani ek ödemeyi, adaletli ve yeterli bulmayanların oranı yüzde 98,2. Buradan soruyoruz; çalışanların neredeyse tamamının memnun olmadığı bir sistemi ayakta tutmak mümkün mü? Araştırma, döner sermaye sistemine sağlık çalışanlarının bakışını, bu yönüyle bir defa daha teyit etmiştir. Bu sistem, sağlık çalışanları açısından aslında yok hükmündedir. Ekonomik kaygı taşıyan bir kimsenin, işine motive olmasını ne kadar bekleyebilirsiniz? Yani işini hakkıyla yapmasına rağmen, hak ettiği ücreti alamayan bir kimseden, iş verimliliği, motivasyon, çalışma barışı ve huzuru konularında ne bekleyebilirsiniz? Sonuç ortada. Başta ekonomi olmak üzere araştırmamızla ortaya konan pek çok sorun nedeniyle sağlık çalışanları kutsal mesleklerinden soğuyor” ifadelerine yer verdi.

Yaşanan sorunlardan dolayı sağlık çalışanlarının istifayı düşündüğünü vurgulayan Erciyas, “Araştırmamıza göre, sağlık çalışanlarının yüzde 27’si istifa etmeyi düşünüyor. Bunun sebebi ise yoğun çalışma temposu, salgın korkusu, gelir kaybı, ücret adaletsizliği, mobbing ve şiddet olaylarına dayanıyor.

Sağlık çalışanları yaşanan sorunlarla birlikte ruhsal olarak da sarsıldılar. Tükenmişlik hissi yaşadıklarını belirtenlerin oranı yüzde 80’inin üzerinde. Huzursuz olduklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 91’in üstünde. Çağın en yaygın hastalığı stresi yaşadıklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 92,4. İşte vahim tablo ortadadır.” Sağlık çalışanlarının sorunlarının görmezden gelinmemesi gerektiğini vurgulayan Saatcı,“Sağlık-Sen olarak biz sahada bu ve benzer tablonun tanığıyız. Mücadelemiz, bu tablonun çok geç olmadan ters yüz edilmesi içindir. Bu sorunların ortadan kalkması, sağlık çalışanlarının yüzlerinin gülmesi mümkün. Yeter ki kararlı irade ortaya konsun. Sayın Bakan’a dünkü ziyaretimizde bu hususları bizzat aktardık. Elbette hemen çözülecek sorunlar var, zaman alacak çözümler var. Can kurtarmak için zamanla yarışan insanların, sorunlarının çözümünü zamana yaymak da işin doğasına aykırıdır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.