Soner Tumgan

Soner Tumgan

Siyasette Sorgun Bilmecesi

A+A-

36 bine yaklaşan seçmen sayısıyla Yozgat’ın en büyük ilçesi olan Sorgun, siyasette göz ardı edilemeyecek bir konuma sahip.
Ak Parti açısından rahmetli İlyas Arslan’dan sonra Ertuğrul Sosyal tarafından temsil edilen Sorgun, Sorgun tandanslı adayın olmayışını sandıkta iyiden iyiye hissetmeye başladı. Hatta o dönemlerde Sorguna özel miting düzenleyen Ak Parti, Sayın Abdullah Gül’ü kürsüye çıkararak “ Sorgun’un adayı benim” demesine rağmen bugün anlıyoruz ki Sorgun için yeterli olmamış.
Bir parantez açmak gerekirse Ak Parti Yozgat’ı kendi içersinde 4’e böler. Ve adaylarını bu dört bölgenin adayı olarak lanse eder. Kendi içersinden dönem dönem adayları değiştirerek ilçelerin gönüllerini almaya çalışır.
Nasıl mı?
Yozgat Merkez, Şefaatli ve Yerköy birinci bölge
Sarıkaya , Çandır, , Boğazlıyan , Yenifakılı ikinci bölge..
Sorgun, Kadışehri, Çekerek, Aydıncık üçüncü bölge..
Akdağmadeni, Saraykent, Çayıralan dördüncü bölge ..
Milletvekili belirleme kriteri aday sayısına göre bu bölgenin insanında tercih edilerek yazılı olmayan bir kanunu yerine getirir. Bu denkleme uymadığı her seçimde Ak Parti yara almıştır.
İşte bu bağlamda Sorgun iki seçimdir ihmal edilmiş karşılığında belediye başta olmak üzere seçmenini de kısmen kaybetmiş gözüküyor.
Bu seçimde de Sorgun kendi adayını listede seçilebilecek yerden göremezse Ak Parti için sandık bir kabusa dönüşebilir. Sadece aday belirlemesi de yeterli olamayabilir.
Zira Külliye, Teşkilat ve Genel Merkez referansı ciddi bir aday enflasyonuna sahip Ak Parti’nin çözmesi gereken problemlerin başında geliyor. Ahmet Şimşek, Mustafa Özdemir, Süleyman Şahan, Hamdi Kılıç , Mesut Kılıç , Murat Gürbüz Ak Parti’nin ilk başta akla gelen adayları. Lakin ne yalan söyleyeyim Sorgun da Üzeyir Arslan ikna edilmeden Ak Parti hiçbir şeyin hayalini kurmasın. En son yapılan yerel seçimlerde gücünü göstermiş gerekli oyu alamamış ama diğer partilerin oylarına ciddi manada sirayet etmiş gözüküyor. Ak Parti’nin karşında bu sorunların dışında çok daha çetin durumlar çıkacak gibi.
İyi Partinin Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu varlığı ve Sorgun’a gösterdiği özel ilgili İyi Partinin elini güçlendirmekte. Zamanı gelince Sorgun adayı benim derse kimse şaşırmasın.
Sadece kendi değil İyi Parti saflarına katılan Taner Demirel “Sorgunumuzun adayı” dediğinde Yozgat kimsenin kesin gözüyle baktığı bir yerden çıkar. Ak Parti Taner Demirel değerlendirmediği için pişmanlık yaşabilir. Çünkü Hoca sadece Sorgun için değil tüm Yozgatlıların sevdiği kabul ettiği değer verdiği bir isim. Ak Parti’yi Sorgun da bekleyen bir diğer tehlike ise Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci… Her ne kadar cumhur ittifakının bir parçası da olsa seçimlerde halk isteği ismi Ankara’ya götürme gücü olacak. Kısa zamanda yapmış olduğu hizmetlerle Sorgun da yaşayanların takdirini kazanmış aynı zamanda kendisine inananların sayısını çoğaltmış.
Yeni kurulan partilerde Sorgun’u boş geçeceğini düşünmüyorum. Onlarda özel adaylarla seçmenin oyuna talip olacak. Bu da Sorgun’nun seçimlerde çok daha fazla ön plana çıkmasını sağlayacak …
Tüm bunların ışığında hangi Parti Sorgun’u ihmal ederse, sandıkta karşına acı bir sonuç çıkacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar