Fatih Muhammed Çakmak

Fatih Muhammed Çakmak

Sivil Toplum ve Kitap Gündemi

A+A-

Günlük hayatımızın en basit dediğimiz köşesinden en zor meselelerin çözümünde sivil toplum kuruluşlarının üstlendiği rol, kuşkusuz önemini daima koruyor. Gönüllülük esasına dayalı olarak ortak akıl ve hareket kabiliyeti ile STK’lar toplumsal yapının temel dinamiği olarak varlığını sürdürüyor. Bu noktada sivil toplum kuruluşlarına üye ve gönüllü olmak, aslında zor bir sorumluluk alanına talip olmayı beraberinde getiriyor. Dolayısıyla nitelikli sivil gücün oluşması için en temel basamak kanaatimce kitap gündemini diri tutmak ve iyi bir okuyucu olmaktan geçiyor.

Hayatlarını okuyup ilham aldığım iyi aksiyon adamlarının iyi birer "okuyucu" olduğuna tanıklık ettim hep. Her biri kitleleri harekete geçirmek için lazım olanları kitaplarda bulduklarıyla yoğurmuşlar. Buna göre iş tutmuş, yol almışlar.

Mevcut durumda ise siyasetten sivil topluma aksiyonerlerin ekseriyetinde maalesef "kitap okuma" diye bir derdin, bir gündemin olmadığı aşikâr bir şekilde beliriyor. Söz konusu durum o kadar belirgin ki yapılan işlerin, geliştirilen söylemlerin etki alanlarında hemen kendini ele veriyor. Bireysel olarak da kurumsal olarak da göze çarpıyor.

Kendisinde derinlik olmayan bir lider ekibine katkı sunamaz; yön, ufuk, strateji veremez. Herhangi bir sosyal grubun üyesi de aynı şekilde bu minvalde ekibine bir şey sağlayamaz. Nitekim de sağlayamıyor.

Ortalık aynı işin, kişinin, alanın tekrarına düşmeyi maharet zanneden en masum haliyle safiyane hareket eden; en içler acısı haliyle kendini Kaf dağında görme eğilimindeki kişi ve kurumlarla dolu. Konferans, söyleşi, panel ve kitap tahlil grupları oluşturduğu halde kendisi kitap okumayan organizatör işlevi görenlerle dolu.

Sahada, "medeniyet" derken medeniyetin aşağı yukarı neye karşılık geldiğinden habersiz şovanist ve sloganik hareket edenler ve onların naralarından doğan trajediler var. Sosyal medya okur-yazarlığı ile iş yürütmeyi politika üretmek zannedenlerin hüda-yi nâbitliği var.

Endişelenmekte haklıyız. Durum kaydı verici. Fakat geç kalmış değiliz. Kitapla hayatı buluşturan sağlam okurlar eliyle elbet bir vakit nitelikli bir varlık alanına kavuşacağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar